Dünya

ABD TikTok Yasağının E-Ticaret Perakendecileri Üzerindeki Olası Etkileri

ABD federal hükümeti ile TikTok arasında potansiyel bir yasak davası devam ederken, TikTok aracılığıyla müşterilere ulaşan birçok perakendeci, sosyal medya gönderilerini diğer kanallarda çeşitlendirmeye çalışıyor.

TikTok Shop ve uygulamanın influencer’ları, bazı online perakendecilerin iş modelleri için kritik hale geldi. Ancak Nisan ayında Başkan Biden, Çinli ana şirketi ByteDance satmazsa TikTok’u bir yıl içinde yasaklayan bir yasayı imzaladı.

TikTok, 7 Mayıs’ta federal hükümete karşı potansiyel yasak nedeniyle dava açtı. TikTok’un dosyasında, yasağın ABD Anayasası’nı ihlal edeceğini söyledi.

ABD’nin Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi’nden gelen dilekçede, “Kongre, tarihte ilk kez tek bir, ismi geçen konuşma platformunu kalıcı ve ülke çapında bir yasakla cezalandıran ve her Amerikalı’yı dünya çapında 1 milyardan fazla kişinin bulunduğu benzersiz bir çevrimiçi toplulukta yer almaktan men eden bir yasa çıkardı.” deniyor.

ABD neden TikTok’u yasaklamayı planlıyor?

TikTok ile ilgili endişeler, uygulamanın Çinli şirket ByteDance’in sahip olmasıyla bağlantılı. Yasaklamayı destekleyen ABD yasama yetkilileri, uygulamanın Çin hükümetine, TikTok’un 170 milyon ABD kullanıcısından konum bilgileri de dahil olmak üzere özel verilere erişim sağlayabileceği konusunda endişelerini dile getirdi.

Yasak yanlısı diğerleri, öneri algoritmasının ABD kullanıcılarına yanlış bilgi veya propaganda yaymak için kullanılabileceğini savunuyor.

Senato Ticaret Komitesi Başkanı Maria Cantwell, “Kongre, ByteDance, TikTok veya herhangi bir başka şirketi cezalandırmak için hareket etmiyor” dedi. “Kongre, yabancı düşmanların casusluk, gözetleme, kötü amaçlı operasyonlar yürütmesini, savunmasız Amerikalılara, askerlerimize ve ABD hükümeti personeline zarar vermesini önlemek için hareket ediyor.”

Şimdilik TikTok güvenli; yasa, ByteDance’e onaylanmış bir alıcıya satması için Ocak 2025’e kadar süre tanıyor. Ancak ByteDance satmayacaklarını belirtti ve şu anda davayı sürdürüyor.

Sosyal medya şirketi davada Covington ve Burling LLP ve Mayer Brown LLP tarafından temsil ediliyor.

TikTok’un E-ticaretteki Rolü

TikTok artık birçok alışveriş kararında kilit bir rol oynuyor. Kısa formatlı video uygulamasının popülerliği, özellikle genç tüketiciler arasında satışları artırdı ve popüler ürünleri stok tükenmesine yol açtı. Son zamanlarda, e-ticaret platformu TikTok Shop, ABD’de büyüdü.

Morning Consult’ta marka analisti Ellyn Briggs, Digital Commerce 360’a verdiği demeçte, uygulamanın zaten ortalama insandan daha fazla harcamaya hazır tüketiciler için esasen bir alışveriş rehberi olduğunu söyledi. Aynı zamanda Z Kuşağı için bir marka keşif biçimi olduğunu da söyledi.

Briggs, TikTok kullanıcılarının özellikle TikTok’ta gösterilen kıyafet ve güzellik ürünlerini satın almaya daha yatkın olduğunu söylüyor.

TikTok Shop, ABD’de Eylül 2023’te 200.000’den fazla satıcı ve 100.000 yaratıcının bağlı kuruluş programı aracılığıyla ürünlerini paylaşmasıyla birlikte faaliyete başladı.

Pazaryerine, “sana özel” sayfasından kullanıcılara iletilen shoppable videolar aracılığıyla erişilebilir. Oluşturucular, videolarda ve canlı yayınlarda doğrudan uygulama içinde satın alınabilecek ürünleri etiketleyebilir. TikTok kullanıcıları, uygulamadaki tanıtımlarından komisyon kazanan influencer’lar ve içerik oluşturucular tarafından önerilen ürünleri satın alabilir.

TikTok Shop, toplam satış rakamlarını kamuoyuna açıklamadı. TikTok, sadece Kasım ayında 5 milyon yeni müşterinin pazaryerinin tatil promosyonları sırasında TikTok Shop üzerinden alışveriş yaptığını söyledi.

Habere göre TikTok, bu yıl ABD’deki e-ticaret erişimini artırmayı planlıyordu. Bir Bloomberg raporu, TikTok’un 2024 yılında ABD e-ticaret satışlarını 17,5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediğini ortaya koydu.

E-Ticaret Perakendecileri TikTok Yasağına Nasıl Uyum Sağlayacak?

TikTok üzerinden müşterilere ulaşan birçok perakendeci, diğer sosyal medya platformlarında da aktif. Örneğin, Newegg Commerce Inc. TikTok, Facebook ve YouTube’da canlı yayınlar yapıyor.

Bir sözcü, “Newegg, içerik paylaşmak ve canlı yayın yapmak için birden fazla popüler sosyal platform kullanıyor” dedi ve yasağın kendilerini nasıl etkileyebileceği konusunda daha fazla yorum yapmayı reddetti.

Ancak yine de TikTok, değerli bir müşteri edinme aracı.

Newegg stüdyoları direktörü Drew Roder daha önce Digital Commerce 360’a, “TikTok, Newegg’i daha önce Newegg’den alışveriş yapmamış kişilerin karşısına çıkarmanın harika bir yolu” demişti. 2023 yılında tüketici elektroniği perakendecisi, TikTok yayınlarının YouTube’dan sonra en fazla etkileşimi sağladığını söyledi. Newegg, Digital Commerce 360’ın web satışlarına göre en büyük Kuzey Amerika online perakendecilerini sıralayan Top 1000 listesinde 68. sırada yer alıyor.

TikTok, E-Ticaret Müşterilerine Ulaşmanın Sadece Bir Yolu

Çocuk giyim perakendecisi PatPat, TikTok yasaklanırsa diğer platformlardaki varlığını artırmaya çalışıyor.

Pazarlama başkanı Ranu Coleman bir e-postada, “TikTok’u dinamik bir kitleyle etkileşim kurmak ve yaratıcı içeriğimizi sergilemek için yenilikçi bir platform olarak görüyoruz” dedi. “Şu anda iş stratejimiz birden fazla kanalda çeşitlendirilmiş durumda. Bu çeşitlendirme, TikTok’un yasaklanması, topluluğu ile doğrudan etkileşim kaybı nedeniyle hayal kırıklığı yaratıcı olsa da, finansal istikrarımız üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Çok esnek ve çevik bir iş modelimiz var, bu nedenle odağımızı ve kaynaklarımızı gerektiği gibi kaydırabiliriz.”

Bu çeşitlendirme, Coleman’ın TikTok’a benzer erişim ve etkileşim fırsatları sunduğunu söylediği Instagram Reels ve YouTube Shorts ile sağlanıyor. Kısa formatlı video içerikleri, PatPat için TikTok sonrası bir dünyada bile pazarlamanın önemli bir parçası olmaya devam edecek dedi. PatPat’ın birlikte çalıştığı influencer’ların çoğu bu diğer platformlarda da aktif olarak yer aldıklarından, TikTok’tan ayrılma geçişini kolaylaştıracağını ekledi.

Sonuç olarak, Coleman, ABD’de TikTok yasaklanırsa tüketicilerin ve perakendecilerin uyum sağlayacağına inanıyor.

“TikTok’un potansiyel olarak yasaklanması hakkındaki tartışmalarda yeterince üzerinde durulmayan bir konu, dijital dünyadaki hem kullanıcıların hem de işletmelerin uyum sağlama yeteneği ve dayanıklılığıdır. Bu tür bir yasağın doğrudan etkilerine sıklıkla odaklanılsa da, kullanıcıların ve şirketlerin yeni platformlara veya değişikliklere ne kadar çabuk geçiş yapabildiklerini ve uyum sağlayabildiklerini kabul etmek önemlidir.

Kaynak: Digitalcommerce360

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu