DünyaGenelPazaryerleri

Alibaba Rusya Operasyonlarını Kısıtladı mı? – Rus E-ticaret Sektöründe Dolaşan Söylentilerin Gerçeklik Payı

Çin merkezli e-ticaret devi Alibaba'nın ABD yaptırımlarından çekinerek ruble ile ödemeleri reddettiği ve Rusya'ya teslimatları durdurduğu yönündeki haberler, Rus tüketicilerin yabancı mallara erişimini zorlaştırabilir mi?

Çin merkezli e-ticaret devi Alibaba’nın ABD yaptırımlarından çekinerek ruble ile ödemeleri reddettiği ve Rusya’ya teslimatları durdurduğu yönündeki haberler, Rus tüketicilerin yabancı mallara erişimini zorlaştırabilir mi?

Alibaba, bireysel tüketicilere satış yapan AliExpress platformasının işletmeler arası ticaret (B2B) versiyonu olarak biliniyor. Edinilen bilgilere göre, Alibaba’nın Rus rublesi ile ödemeleri kabul etmediği ve Rusya’ya teslimat gerçekleştirmediği iddia ediliyor. Ancak bu iddia ne kadar doğru?

Her ne kadar her iki platform da Alibaba Group Holding Limited bünyesinde faaliyet gösteriyor olsa da, AliExpress’in sosyal medya hesapları kısıtlamaların kendileri için geçerli olmadığını doğruladı. Piyasa kaynakları ise Rus haber ajansı Kommersant’a yaptığı açıklamada, bazı istisnalar dışında Rus kartlarıyla Alibaba üzerinden ödemelerin gerçekleşmediğini, ancak yakın zamanda ödemelerin iade edilmesi beklendiğini belirtti.

An itibariyle, Alibaba’nın Rusya web sitesi çalışmaya devam ediyor ve ürün fiyatları ruble olarak gösteriliyor. Rusya, teslimat adresi olarak listelenmeye devam ederken, mevcut ürünler de rublesiz görüntülenebiliyor.

3816297108fbbc3e846fc44bd230b886.png 2 E-ticaret Haberleri Ecommag.net

Rusya ekonomi uzmanı Semyon Novoprudsky, Kommersant’a yaptığı açıklamada, Alibaba’nın operasyon kısıtlamalarının arkasında muhtemelen ABD’nin uyguladığı ikincil yaptırımlardan çekinmenin yattığını belirtti.

Rus işletmeleri arasında popüler bir platform olan Alibaba’nın Rusya’daki operasyon kısıtlamaları, yaptırımlar uygulamayan az sayıdaki ülkeden biri olan Çin’den gelen yabancı mallara Rusya’nın erişimini daha da zorlaştırabilir.

“Alibaba, birçok ‘satıcı’ için favori bir mal kaynağıdır: bunlar toptan satış pazarları, mağazalar, pazaryeri satıcılarıdır.” dedi piyasa uzmanı Artem Bobtsov Kommersant’a. “İki yıldan fazla bir süredir yaptırımlar altında yaşayan ve bunları her şekilde nasıl aşacaklarını öğrenen daha büyük ekonomik muhataplar için de artık aynı zamanların geldiği aşikar.”

Piyasa uzmanı Artem Bobtsov, Rus alıcıların Kazakistan ve Ermenistan gibi komşu ülkelerdeki kuruluşlar aracılığıyla satın alarak sorunu aşabileceklerini, ancak bunun da ek maliyetlere yol açacağını belirtti.

Kısıtlamalar, Rus ordusunu da etkileyebilir. Kyiv Post, Kasım 2023’te Moskova Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna savaşında binlerce Çin yapımı arazi aracı tedarik ettiğini bildirdi. Bu tedariklerin, Alibaba gibi toptancı platformlar aracılığıyla yapılmış olma ihtimali bulunuyor.

Doğruluk Kontrolü:

Bazı haber kaynakları kısıtlamaları getirenin Alibaba değil, AliExpress platformu olduğunu iddia etti. Ancak AliExpress,Rusya sosyal medya platformu VKontakte üzerinden yaptığı açıklamada, 1 Haziran’da başlayacak bir satış kampanyasını hatırlatarak, operasyonlarının Rusya’da her zamanki gibi devam edeceğini duyurdu.

ed3c2157bcc7d90aa3e167ddb7889b73.png E-ticaret Haberleri Ecommag.net

Şirketin açıklaması şöyle:

“Arkadaşlar, medyada Alibaba platformuyla ilgili haberler çıktı. Bazı kişiler AliExpress ile Alibaba’yı karıştırıyor, bu nedenle sizi temin etmek isteriz: AliExpress üzerinden tüm ödeme ve teslimatlar her zamanki gibi çalışıyor.

Not: Ayrıca 1 Haziran’da satışlarımız da başlıyor.”

Editör Notları Özeti

Doğrulama Durumu:

  • Alibaba’nın Rusya operasyonlarında kısıtlamalar olduğu doğrulandı.
  • Kısıtlamaların tam kapsamı ve geleceği henüz belirsizliğini koruyor.
  • AliExpress’in Rusya’daki operasyonlarının kısıtlamalardan etkilenmediği doğrulandı.
  • Alibaba’dan Resmi açıklama bekleniyor.

Uzman Görüşleri:

  • Kısıtlamaların arkasında ABD yaptırımlarından endişe duymanın rol oynayabileceği düşünülüyor.
  • Rus alıcılar komşu ülkelerdeki kuruluşlar aracılığıyla satın alarak sorunu aşabilirler.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu