PazaryerleriDünyaE-İhracat

Alman E-ticaret Devi Otto, Depolarının bir kısmını Polonya’ya Taşıyor.

Alman e-ticaret devi Otto, kendi lojistik hizmetlerinin bir kısmını dışarıdan temin edeceğini duyurdu. Grup, Polonya'da bir gönderim merkezi inşa ediyor. Yeni lokasyondan siparişler toplanacak ve Alman müşterilere gönderilecek.

Alman e-ticaret devi Otto lojistiğinin bir kısmını Polonya’ya taşıyor

Alman e-ticaret devi Otto, kendi lojistik hizmetlerinin bir kısmını dışarıdan temin edeceğini duyurdu. Grup, Polonya’da bir gönderim merkezi inşa ediyor. Yeni lokasyondan siparişler toplanacak ve Alman müşterilere gönderilecek.

Alman Otto Grubu ayrıca 2023 yılında gelirinin %9 düşerek toplam 10,8 milyar Euro’ya ulaştığını açıkladı. Aynı zamanda çevrimiçi mağazası Otto, pazaryeri ortaklarının sayısını %33 oranında artırarak 6.500’ün üzerine çıkardı. Şirket ayrıca pazaryerini Avrupa satıcılarına açtığını duyurdu.

150 Milyon Euro Yatırım

Şirket, e-ticaret büyümesini artırmak için lojistik operasyonlarına yatırım yaptı. Şirket yakın zamanda, Almanya’da 16.300 metrekarelik otomatik mekikli depo inşa etmek için 150 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yaptı. Bu deponun bu yaz faaliyete geçmesi bekleniyor. Şirket, bu depo ile siparişleri birkaç saat içinde işleme almak ve aynı gün teslimatı sunmayı hedefliyor.

Otto’nun lojistiği, Otto Grubu’nun kendi lojistik kolu olan Hermes Fulfillment Group tarafından yönetiliyor. Grup halihazırda Almanya’nın yanı sıra İsviçre, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da çeşitli lokasyonlara sahip.

Polonya’da Yeni Gönderim Merkezi

Hermes Fulfillment Group, Polonya’da yeni bir gönderim merkezi ekliyor. Bu, Grubun Almanya dışında tamamen yeni bir lokasyon inşa ettiği ilk olay. Toplamda 118.000 metrekare olacak olan dağıtım merkezi bu yılın sonbaharında faaliyete geçecek. Buradan 1.900’e kadar çalışan, Otto ürünlerini Alman müşterilere depolayacak, toplayacak ve gönderecek.

Şirkete göre, Almanya odaklı güçlü bir Avrupa lokasyon ağı, gelecekte online ticaret için optimal bir konumun temelini oluşturuyor. “Polonya, bizim gibi bir Avrupa şirketi için çok merkezi bir konum. Her şeyden önce, Iłowa’dan siparişin verilmesinden sonraki gün Almanya’nın büyük bir bölümüne teslimat yapabileceğiz. Siyasi yetkililer ve yönetim, bizi uygulamada çok iyi desteklediler. Aynı zamanda Almanya’daki depo lojistiğimizi de genişletiyoruz” diyor Otto Grubu denetim kurulu başkanı ve eski CEO’su Michael Otto.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu