PazaryerleriE-Ticaret

Almanya’da Online Satışların Yarısından Fazlası Artık Pazaryerleri Üzerinden Yapılıyor

Almanya'da online satışların yarısından fazlası artık pazaryerleri üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu oran bir önceki yıla göre %10 artış gösterdi. 2023 yılında online satışlarda %1'lik bir artış gerçekleşerek 85 milyar Euro'ya ulaştı. 2024 yılı için ise %3,4'lük bir büyüme ve %13,1'lik bir online satış oranı tahmin ediliyor.

Alman perakende sektöründe online ticaret, son yıllarda önemli bir satış artışı sağladı. Ancak yeni veriler, bu büyümenin yavaşlamaya başladığını gösteriyor. Handelsverband Deutschland (HDE) tarafından yayınlanan Online Monitor 2024 raporuna göre, Almanya’daki online satışların yarısından fazlası artık pazaryerleri üzerinden gerçekleştiriliyor.

Geçtiğimiz yıl, Almanya’daki toplam online satışların %55’i akıllı telefonlar üzerinden tamamlandı. Bu, yaklaşık 47 milyar Euro’luk bir satışa denk geliyor. HDE, 2023 yılı sonunda Alman e-ticaret hacminin 89,4 milyar Euro’ya ulaşacağını tahmin ediyordu. Ancak rakamlar bu tahminin biraz altında kaldı.

2023 yılındaki gerçekleşen online satış rakamı 85 milyar Euro olarak düzeltildi. Bu, bir önceki yıla göre %1’lik bir artışa işaret ediyor. Bu satışların yaklaşık 47 milyar Euro’luk kısmı ise akıllı telefonlar üzerinden gerçekleştirildi.

HDE yetkilileri, online satışlarda bu yıl normalleşme bekliyor. HDE Başkan Yardımcısı Stephan Tromp, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Online ticaret, uzun yıllardır Alman perakende sektöründe satışları artıran en önemli faktördü. Ancak koronavirüs salgını dönemindeki yüksek büyüme oranlarının sürdürülmesi zor. Bu nedenle, bu yıl online satışlarda bir normalleşme süreci bekliyoruz.” dedi.

Öte yandan, online satışların yarısından fazlasının artık pazaryerleri üzerinden gerçekleştirilmesi, bu platformların Almanya’daki e-ticaretteki baskınlığını bir kez daha ortaya koyuyor. Pazaryerlerindeki satışların bir önceki yıla göre %10 oranında artması, bu alandaki yeni bir rekor anlamına geliyor.

HDE, daha önceki açıklamalarında Çin merkezli ucuz pazaryerlerine yönelik olarak Almanya hükümetinin daha sıkı tedbirler alması gerektiğini vurgulamıştı. Bu konudaki endişelerini yineleyen HDE, adil rekabetin tehdit altında olduğunu düşünüyor.

Tromp, “Almanya’da mal satan herkes tüm kurallara uymak zorundadır. Yetkililerin bu konuda gerekli yaptırımları uygulaması gerekiyor.” dedi.

HDE, 2024 yılı için de bir öngörüde bulundu. 2023’e göre %3,4’lük bir satış büyümesi bekleniyor. Alman perakende sektöründeki online satışların oranının ise bu yıl %13,1’e ulaşması tahmin ediliyor.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu