E-Ticaret

Amazon alışverişte yapay zeka Rufus’u kullanıma sundu

Amazon, Rufus ile birlikte alışveriş deneyimini daha da kişiselleştirilmiş ve etkileşimli hale getirmeyi amaçlıyor

ABD’li teknoloji devi Amazon, üretken yapay zeka destekli alışveriş asistanı Rufus’u ABD’deki bazı müşterilerinin kullanımına sundu. 25 yılı aşkın süredir yapay zekayı müşteri deneyimini geliştirmek için kullanan Amazon, Rufus ile birlikte alışveriş deneyimini daha da kişiselleştirilmiş ve etkileşimli hale getirmeyi amaçlıyor.

Rufus, Amazon’un geniş ürün kataloğu, müşteri yorumları, topluluk soru-cevapları ve web genelindeki bilgiler ile eğitilmiş. Bu sayede Rufus, müşterilerin çeşitli alışveriş ihtiyaçları ve ürünleriyle ilgili sorularını yanıtlayabiliyor, karşılaştırmalar sağlayabiliyor ve konuşma bağlamına dayalı olarak önerilerde bulunabiliyor.

Rufus’un şu anda Amazon mobil uygulamasında ABD’deki küçük bir müşteri grubu için beta sürümü olarak sunulduğunu ve önümüzdeki haftalarda kademeli olarak tüm ABD’ye yayılacağını belirten Amazon, Rufus’un gelecekte daha da geliştirmeyi planladığını da açıkladı.

Rufus’un öne çıkan bazı özellikleri:

Kapsamlı ürün bilgisi: Rufus, Amazon’un geniş ürün yelpazesini kapsayan derin bir bilgi ağına sahip.

Kişiselleştirilmiş öneriler: Rufus, müşterilerin geçmiş aramalarına, satın alma geçmişine ve diğer alışveriş davranışlarına dayalı olarak kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunabiliyor.

Karşılaştırmalı analiz: Rufus, müşterilerin farklı ürünleri karşılaştırmalarına ve en uygun seçeneği belirlemelerine yardımcı olacak bilgiler sunabiliyor.

Soru-Cevap: Rufus, müşterilerin ürünler ve alışveriş süreciyle ilgili her türlü sorusunu yanıtlayabiliyor.

Rufus’un, Amazon’un müşteri deneyimini geliştirme ve online alışverişi daha da kolaylaştırma çabalarının önemli bir parçası olduğu belirtiliyor. Rufus’un önümüzdeki dönemde nasıl bir etki yaratacağı ve diğer e-ticaret platformları tarafından benzer çözümlerin geliştirilip geliştirilmeyeceği merak konusu.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu