TeknolojiE-TicaretPazarlamaPazaryerleri

Amazon Prime Video; Yeni Alışveriş Yapabilir Reklam (Shoppable Ads) Formatları Tanıtıyor

Amazon, interaktif ve alışveriş yapılabilir reklam formatlarının, geleneksel reklamlara kıyasla daha fazla ürün sayfası görüntülenmesine ve daha yüksek dönüşüm oranlarına yol açtığını iddia ediyor. Bu, reklamların kullanıcıları satın alma işlemini tamamlamaya teşvik etmede daha etkili olduğu anlamına geliyor.

Amazon’a Yeni Etkileşimli Akışkanlı TV Reklam Formatları Geliyor

Amazon Ads, 7 Mayıs’ta akışkanlı televizyon (streaming TV) için üç yeni reklam formatı duyurdu. Alışveriş yapılabilir dönenli reklamlar, interaktif duraklatma reklamları ve interaktif bilgi yarışması reklamları gelecekte akışkanlı kanalına gelecek, ancak Amazon henüz kesin tarihi açıklamadı.

Amazon, yeni interaktif reklam türlerini 14 Mayıs’taki bir sunumda resmi olarak tanıtacak.

Amazon, 2024 başlarında akışkanlı platformu Prime Video’ya reklamlar eklemişti. Prime üyeleri, aylık olarak 2,99 dolar daha fazla ödeyerek reklamları kaldırabilir. Amazon, reklamlı Prime Video’nun ortalama aylık erişiminin 200 milyon tüketici olduğunu belirtti. Perakendecinin reklamcılık işi, müşteri verilerinden yararlanarak hedefli bir şekilde tüketicilere özel reklamlar gösteriyor.

Amazon Ads’ın küresel reklam satışları başkan yardımcısı Alan Moss, “Amazon Ads, sorunsuz bir şekilde alışveriş yapılabilir ve reklam verenlerin müşterilerle anlamlı bir şekilde bağlantı kurmasına yardımcı olan interaktif reklam formatlarıyla akışkanlı TV deneyimini yeniden canlandırmaya devam ediyor” dedi. “Ulaşım, birinci taraf sinyalleri ve reklam teknolojisi kombinasyonumuz sayesinde akışkanlı reklamcılığı dönüştürmeye çalışırken, markaların müşterilerle daha iyi etkileşim kurmasına yardımcı olmak için yenilikçi deneyimler geliştiriyoruz.”

Diğer akışkanlı platformlar da son zamanlarda alışveriş yapılabilir reklamlar sunmaya başladı. Amazon’un açıklaması, yeni reklam formatlarını diğerleriyle doğrudan rekabete sokarak, “Bu formatlar QR kodlarının çok ötesine geçerek izleyicilerin sevdikleri premium akışkanlı eğlence içeriğinin tadını çıkarırken markalarla bağlantı kurmasını kolaylaştırıyor” diyor.

78945dfa ac4f 4f1f af0b 7dc77e891ec0 4f13404c fe11 4b06 861c a19b8c340bd4 cover E-ticaret Haberleri Ecommag.net

Prime Video’da Yeni Amazon Reklamları

Amazon, Prime Video’da reklam verenlerin satın alabileceği üç yeni format sundu.

  • Alışveriş Yapılabilir Dönenli Reklamlar:

Perakendeciler, müşterilerin reklam aralarında uzaktan kumandalarıyla göz atabilecekleri ve sepetlerine ekleyebilecekleri ürünlerini bir dizi olarak sunabilirler. Reklam, bir tüketici onunla etkileşim kurduğunda otomatik olarak duraklar ve etkileşim bittiğinde yeniden başlar.

  • İnteraktif Duraklatma Reklamları:

İzleyiciler bir diziyi veya filmi duraklattıklarında yarı saydam reklamlar ekranda görünecektir. Görsellerde “sepete ekle” ve “daha fazla bilgi edin” düğmeleri yer alacaktır. Amazon, bu reklamların video duraklatıldığı sürece ekranda kaldıkları için geleneksel bir reklam arasından daha fazla etkileşimi uzatabileceğini belirtti.

  • İnteraktif Marka Bilgi Yarışması Reklamları:

Amazon, bu reklamların tüketicilere marka hakkında bilgi yarışmasıyla eğlenirken alışveriş yapma imkanı sunduğunu belirtti. Ayrıca tüketicileri ürünler ve hizmetler hakkında bilgilendirmek ve uygun satın alımlarla birlikte Amazon kredisi gibi ödüller vermek için de kullanılabilirler.

Amazon, yürüttüğü bir araştırmaya göre interaktif reklamların reklam verenler için daha değerli olduğunu söyledi. Çalışmada reklam verenler hem yukarıda bahsedilenler gibi interaktif reklamlar hem de interaktif olmayan reklamlar kullandı. İnteraktif versiyonlar, alternatiften daha yüksek dönüşüm oranı ve 10 kat daha fazla ürün sayfası görüntülenme sağladı.

Alışveriş Yapılabilir Videoların Yükselişi

Alışveriş yapılabilir reklamlar, bazı büyük online perakendeciler için büyüyen bir e-ticaret seçeneği haline geliyor. Bu, Amazon’un bu alana ilk adımı atışı da değil. 2023’te ilk kez yayınladığı Black Friday NFL maçında alışveriş yapılabilir reklamları test etti.

Öte yandan, rakip akış platformları da bu reklam seçeneğini entegre ediyor. Disney, Ocak 2024’te Hulu’da bir beta programı duyurdu. Disney o zamanlar, tüketicilerin görüntüleme deneyimlerini sürdürürken yeni Gateway Shop üzerinden Hulu’da alışveriş yapabileceklerini belirtti.

İzleyiciler, telefonlarına push bildirimleri veya e-posta yoluyla gönderilen ürünler için kişiselleştirilmiş reklamlar görür. Disney, lansmandan bu yana akışkanlı ortamdaki interaktif alışveriş özelliklerini geliştirdiğini söyledi.

Disney Advertising’in adreslenebilir satışlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Jamie Power, Ocak ayında yaptığı açıklamada, “Amacımız, izleyicilerin akışını kesintiye uğratmadan sevdikleri markalarla en az sürtünmeyle bağlantı kurmalarına yardımcı olmak” dedi.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu