Teknoloji

Apple Vision Pro yok satıyor ancak beklediği uygulama desteğini bulamadı

Apple’ın büyük heyecanla tanıttığı karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro, piyasaya çıkışında beklenen uygulama desteği açısından hayal kırıklığı yarattı. Piyasa araştırma şirketi Appfigures’ın verilerine göre, App Store’da şu anda Vision Pro için özel olarak güncellenmiş 150’den fazla uygulama bulunuyor. Bu sayı Apple’ın 1,8 milyonluk dev uygulama havuzunun oldukça küçük bir kısmını oluşturuyor.

Vision Pro teorik olarak iOS ve iPadOS uygulamalarıyla uyumlu, ancak uygulama geliştiricileri bu uyumluluğu kapatmayı seçebilir. Bu noktada önemli olan, kaç uygulama geliştiricisinin yeni platform için özel çaba göstereceği… Apple’ın geniş uygulama geliştirici kitlesine kıyasla bu sayı da oldukça düşük kalıyor.

Geliştiricilerin Vision Pro için uygulamalar yapma konusunda çekimserlik göstermesinin birkaç nedeni var; Sınırlı cihaz bulunabilirliği, küçük pazar payı, arayüz farklılığı ve Apple’ın geliştiricilere karşı olan tutumu.

Sonuç olarak, Vision Pro piyasaya çıkarken beklenen uygulama çeşitliliğinden uzakta. Apple’ın kendi uygulamaları ve birkaç büyük marka mevcut olsa da, Facebook, Instagram, Spotify, YouTube ve Google gibi dev isimler henüz platformda yok.

Vision Pro’nun geleceği, büyük ölçüde geliştiricilerin desteğine bağlı. Apple’ın, kullanıcı tabanını genişleterek ve geliştiricilere daha cazip koşullar sunarak bu sorunu aşmaya çalışması bekleniyor.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu