DünyaGenel

Avrupalı E-Ticaret Devi Allegro, Borsa Rekorunu Kırdı!

Polonya merkezli e-ticaret devi Allegro, Avrupa'nın 2021'deki en büyük halka arzı (IPO) ile piyasaları hareketlendirdi.Şirketin hisseleri pazartesi günü borsada %60'ın üzerinde değer kazanarak yaklaşık 19 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı.

Polonya merkezli e-ticaret devi Allegro, Avrupa’nın 2021’deki en büyük halka arzı (IPO) ile piyasaları hareketlendirdi.Şirketin hisseleri pazartesi günü borsada %60’ın üzerinde değer kazanarak yaklaşık 19 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı.

20 yılı aşkın bir süredir eBay‘in yerel rakibi olarak faaliyet gösteren Allegro, Orta Avrupa’nın en tanınmış e-ticaret markası konumunda. Covid-19 pandemisi ile birlikte online alışverişe yönelen tüketiciler sayesinde şirketin web sitesi aylık 20 milyon ziyaretçi çekiyor.

Allegro‘nun güçlü başlangıcı, yatırımcıların büyüme potansiyeli olan şirketlere yüksek değer biçmeye hazır olduklarını gösteren ABD’deki son dönem halka arzlarını anımsatıyor. Geçen ay İngiltere merkezli e-ticaret şirketi The Hut Group,Londra Borsası’nda yedi yılın en büyük halka arzını gerçekleştirmişti. Allegro’nun başarısı, Avrupa halka arz piyasasının toparlanmakta olduğunun bir başka göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Ancak yatırımcı ilgisi teknoloji ve büyüme odaklı şirketlere yönelmiş gibi görünüyor. Bu alanlar, ABD’de bu yıl gerçekleştirilen bir dizi başarılı teknoloji halka arzına kıyasla Avrupa’da daha az sayıda. Xtellus Capital analisti Ivan Kim,”Son pandemi, tüketiciler için e-ticaretin değerini vurguladı ve e-ticaretin yaygınlaşmasını hızlandırdı.” diyor. “Allegro,köklü bir pazaryeri… ve halihazırda oldukça karlı.”

Allegro hisseleri günü 70 zloty ile kapattı. Bu, şirketin tahvil aralığının üst sınırında belirlenen 43 zloty’luk ihraç fiyatına göre %63’lük bir artışı temsil ediyor. Allegro, Varşova Borsası’nın en değerli şirketi haline geldi. Borsa yetkilileri, şirketin 14 Ekim ticaret seansından sonra Commerzbank’ın mBank’ının yerini WIG20 endeksindeki en büyük 20 şirketten biri olarak alacağını açıkladı.

“İyi Habere Hepimizin İhtiyacı Var”

Polonya, yeni halka arzın, yeni şirketlerin listelenmesine çekmekte zorlanan ve işlem hacminde düşüş yaşayan borsayı canlandıracağını umuyor. Polonyalı mobil oyun şirketi Huuuge de borsa listeleme planlarını duyurdu.

Başbakan Yardımcısı Jaroslaw Gowin bir basın toplantısında, “Pandemi ve resesyonla mücadele ettiğimiz bu zor zamanlarda hepimizin iyi habere ihtiyacı var. Allegro’nun halka arzı hepimiz için iyi bir haber.” dedi.

Allegro’nun özel sermaye fonu sahipleri Cinven, Permira ve Mid Europa, şirketin yalnızca %25’inin halka arz edilmesiyle birlikte ihraç momentumundan faydalanmak isteyecek. Allegro’nun halka arz sürecini organize eden Goldman Sachs’ın Avrupa hisse senedi sermaye piyasaları iş biriminin eş başkanı Christoph Stanger, “Allegro gibi anlaşmaları fiyatlandırırken, birinci günden itibaren fiyatı maksimize etmekten ziyade momentum oluşturmak daha önemlidir.” diyor.

Sermaye piyasası bankacıları, ABD başkanlık seçimleri ile bağlantılı olarak potansiyel piyasa çalkantılarından kaçınmak isteyen şirketlerin 2020 sezonu kapanırken, 2021’in ilk yarısı için çok sayıda halka arz anlaşmasının planlandığını söylüyor.

Allegro’nun halka arzı, 23,25 milyondan fazla yeni hisse ve 190,29 milyon mevcut hisseden oluşuyor. Daha önce Varşova Borsası’nın en büyük şirketi video oyun yapımcısı CD Projekt idi.

Allegro’nun halka arzını Goldman Sachs, Morgan Stanley, Barclays, Bank of America, Citigroup, Santander ve BM PKO BP organize etti.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu