DünyaE-Ticaret

Avrupalı Perakende Zinciri Esprit; İflas Öncesinde Toptan Satış ve E-Ticaret Odaklı Yeni Bir İş Modeline Geçiyor.

Esprit, Avrupa'daki mevcut durumu hakkında bir açıklama yaptı. Şirketin bazı şubeleri iflas sürecine girdi ve henüz bir yatırımcı bulunamadı. Ancak potansiyel yatırımcılarla görüşmeler devam ediyor ve Esprit, Avrupa'da hangi yöne gitmek istediğini açıkladı.

Esprit, Avrupa’daki mevcut durumu hakkında bir açıklama yaptı. Şirketin bazı şubeleri iflas sürecine girdi ve henüz bir yatırımcı bulunamadı. Ancak potansiyel yatırımcılarla görüşmeler devam ediyor ve Esprit, Avrupa’da hangi yöne gitmek istediğini açıkladı.

Esprit Holdings Limited yaptığı açıklamada, Avrupa’daki tüm zarar eden perakende operasyonlarını zamanla kapatmayı hedeflediğini duyurdu. Güncellemeye göre, bölgede toptan satış ve e-ticaret üzerine odaklanan yeni bir iş modeli oluşturulacak. Bu yeni iş modelinin bir parçası olarak şirket yapısının optimize edilmesi ve daha esnek ve ölçeklenebilir bir Avrupa dağıtım merkezi kurulması yer alıyor.

Esprit Holdings Limited, şu anda yeni bir Avrupa dağıtım merkezi için Hollanda‘nın altı farklı konumunu değerlendirdiğini belirtti. E-ticaret kanalını optimize etmek için ise web mağazası için yeni ve uygun maliyetli bir altyapı üzerinde çalışıyor.

Mart ve Nisan aylarında iflas sürecine giren İsviçre ve Belçika şubelerinin büyük olasılıkla kapatılacağı ve faaliyetlerin durdurulacağı ifade edildi. Almanya yan kuruluşunda ise varlıkların devralınması ve operasyonel faaliyetlerin devam etme ihtimali bulunuyor. Bu arada Danimarka şubesi de Mayıs ayı sonunda son dakikada iflas başvurusunda bulundu.

Son dönemdeki haberler, tüm Esprit’in iflas edeceği izlenimi yaratmıştı. Ancak şirket, marka haklarının başka bir PLC’ye ait olduğunu ve halen Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da (özellikle İspanya, İtalya, Lüksemburg ve Hollanda) yan kuruluşlarının bulunduğunu vurguladı.

Esprit Holdings Limited, bu yılın başlarında Avrupa operasyonlarına devam etmek için çeşitli ilgili taraflarla görüşmelerde bulunduğunu bildirmişti. Ancak şirket şimdi, olası bir yatırımın tedarikçilere ödeme yapmaya devam etmek için kullanılacağını, böylece üretim zincirinin aksamamasının ve toptan satışın etkilenmemesinin hedeflendiğini ifade etti.Yatırım ayrıca Esprit’in yeni operasyonel altyapısına da yapılacak.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu