E-İhracatDünya

B2B Müzayede Devi RB Global İlk Çeyrek Performansını Katladı

B2B müzayede devi RB Global, ilk çeyrekte hem gelirini hem de işlem hacmini önemli ölçüde artırarak 2023'ün ikinci çeyreğinde gerçekleştirdiği 7.3 milyar dolarlık motorlu araç müzayede şirketi IAA Inc. satın almasının faydalarını vurguladı.

Dijital varlığını genişleten ve B2B ve perakende müzayede satışları ile ilgili hizmetleri sunan RB Global Inc., finansal performans seviyesini yükseltti.

RB Global CEO’su James Kessler, “Yeni uluslararası otomotiv alıcılarını pazarımıza çekmede mükemmel adımlar atıyoruz.” dedi.

Şirketin ilk çeyrek geliri bir önceki yıla göre %108 artarak 1,1 milyar dolara ulaşırken, brüt işlem hacmi %115 artarak 4,1 milyar dolara yükseldi. Net gelir, bir önceki yılın 28,2 milyon dolarlık net zararından 107,4 milyon dolara yükseldi.

RB Global, artışın büyük bir kısmını 2023 yılının ikinci çeyreğinde gerçekleştirdiği 7,3 milyar dolarlık motorlu araç müzayede şirketi IAA Inc. satın almasına bağladı. Aynı adı taşıyan RB Global birimi olarak faaliyet göstermeye devam eden IAA, “hafif hasarlı, kurtarma amaçlı ve temiz geçmişli araçları, otomobil, kamyon ve motosikletleri çevrimiçi müzayedeler aracılığıyla ABD genelindeki ve bazı uluslararası pazarlardaki alıcılara” satıyor.

RB Global CEO’su James Kessler bu hafta düzenlenen ilk çeyrek kazanç çağrısında, “IAA’nın kaldıraç etkisi ve Avrupa’daki tarihi Ritchie Bros. ilişkileri sayesinde yeni uluslararası otomotiv alıcılarını pazarımıza çekmede mükemmel adımlar atıyoruz.” dedi. Ayrıca, çeyrekte uluslararası alıcılara satılan araçların yüzdesinin rekor seviyeye ulaştığını ve RB Global’in teknoloji yatırımlarının ve süreç iyileştirmelerinin ortalama satış fiyatlarını %3,3 oranında artırdığını söyledi.

IAA anlaşmasının ardından RB Global, küresel olarak genişleyen kapsamını yansıtmak için kurumsal adını Ritchie Bros.Auctioneers’dan RB Global olarak değiştirdi. Ritchie Bros. Auctioneers, ağır kamyon ve inşaat ekipmanları satan bir RB Global birimi olarak faaliyet göstermeye devam ediyor.

RB Global, dijital çok kanallı platformunun motorlu araç ve ekipman müzayede işinde “kilit bir farklılaştırıcı” olarak hizmet ettiğini vurguladı. Örneğin, geçen yıl kamyon şirketi Yellow Corp.’un iflas başvurusunun “platformumuzun gücünü ve çok yönlülüğünü” gösterdiğini belirtti. RB Global, Yellow’un varlıklarını RB Global ve IAA müzayede alanlarına taşımaya yardımcı olmak için pazaryeri platformunda VeriTread “ağır nakliye” hizmetini kullandı.

RB Global ayrıca IronPlanet.com ve Mascus.com adreslerinde ekipman ve araç müzayede ve anında satın alma pazarlarını işletiyor.

RB Global’in marka portföyü şunları içerir:

  • Varlık yönetimi, veriye dayalı istihbarat ve performans kıyaslama sistemi sağlayan Rouse Services;
  • Müşterilerin ekipman yaşam döngüsü yönetimini destekleyen ve parça tedarikini hem OEM’ler hem de bayilerle entegre eden dijital teknoloji platformu SmartEquip Inc. (“SmartEquip”).

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu