GenelPazarlama

Babalar Günü Alışveriş Tercihleri Araştırması Yayınladı

“Babalar Günü Alışveriş Tercihleri Araştırması” hem marka ve reklam verenlere bu dönemki pazarlama aktiviteleri için önemli bilgiler sağlarken hem de tüketiciye önemli ipuçları veriyor.

Her yıl, Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanan, ve hepimiz için çok değerli babalarımızı mutlu ettiğimiz Babalar Günü geldi çattı. Babalarımızı ve bizim için baba figürü olanları mutlu etmek için herkesin aklında “Babam için ne hediye alabilirim?” sorusu dolaşıyor. Bu özel gün için hediye arayışı hızla devam ederken, AdColony – Digital Turbine’ın kendi envanterinde gerçekleştirdiği “Babalar Günü Alışveriş Tercihleri Araştırması” hem marka ve reklam verenlere bu dönemki pazarlama aktiviteleri için önemli bilgiler sağlarken hem de tüketiciye önemli ipuçları veriyor.

Sonuçlar mobilin ve online alışverişin yükselişini bir kez daha gözler önüne sererken, katılımcıların %63’ünün bu yıl Babalar Günü alışverişlerini online yapmayı planladıklarını söylemesi bunu kanıtlar nitelikte. Ek olarak ankete katılanların %67’si geçmişte Babalar Günü için alışveriş yaptığını ve bu yıl tekrar yapmayı planladığını belirtiyor. Özellikle e-ticaret platformlarının tüketicilerin vazgeçilmezi haline gelmesi ve markaların kendi alışveriş uygulamalarını yaratması Babalar Günü alışverişinde de hayatımızı kolaylaştıracak gibi gözüküyor. Ankete katılanların %59’u Babalar Günü için mobil cihazlarından alışveriş yaparken uygulama üzerinden satın alım yapmayı tercih edeceğini belirtirken, %58’i online alışveriş yaparken akıllı telefonlarını kullanacağını söylüyor.

Online alışverişte farklı teslimat opsiyonlarının olması, kullanıcıların hayatını Babalar Günü’nde de kolaylaştıracak gibi görünüyor. Ankete katılanların %56’sı online siparişte eve teslim seçeneğini kullanacağını belirtiyor. Mağaza içi alışverişin de hala popülerliğini koruduğunu inkar edemeyiz ki katılımcıların %42’si bu sene Babalar Günü için mağaza içi alışveriş yapacağını dile getiriyor. Babalarımıza karşı sevgimizi gösterip, onlara kendilerini değerli hissettireceğimiz bu özel günde hangi hediyeyi alacağımıza karar vermek bazen zor olsa da katılımcıların %46’sı kıyafet/giysi, %41’i parfüm, %31’i saat, %26’sı ise elektronik ürün hediye alacağını belirtiyor.

Markalar arasında bu tarz özel günlerde rekabetin hiç olmadığı kadar fazla olması, reklam kampanyaları için hangi platformu seçmeleri gerektiği konusunda da soru işaretleri yaratıyor. Araştırmaya göre katılımcıların %49’u çevrimiçi alışveriş yaparken alacağı ürünleri/hediyeleri online reklamlar sayesinde keşfettiğini belirtirken, %71’i Babalar Günü ile ilgili bir reklamla akıllı telefonlarında karşılaştıklarında daha iyi reklamı/ürünü veya kampanya mesajını hatırladığını dile getiriyor.

Tüketicilerin, mobil cihazlarında karşılarına çıkan reklamların ise satın alım davranışlarını büyük oranda etkilediği de bir gerçek. Ankete katılanların %53’ü mobil cihazları üzerinden karşılarına çıkan Babalar Günü reklamlarından ürünü doğrudan satın alacağını belirtiyor. Katılımcıların %46’sı fiyatların daha düşük olması, %37’si ise daha iyi bir alışveriş deneyimi sağlaması sebebiyle bu yıl Babalar Günü için daha çok internetten alışveriş yapmayı tercih edeceğini söylüyor.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu