E-TicaretGenelPazaryerleri

Başlamadan Bitti Miles&Smiles, Trendyol iş birliğini iptal etti.

Yeni e-ticaret yasası ile Trendyol - Miles And Smiles İş Birliği iptal edildi.

Miles&Smiles, müşterilerine gönderdiği bilgilendirme e-postasında “6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılan değişiklikler nedeniyle, web sitemizde e-ticaret sektöründe yer alan program ortağımız Trendyol ile iş birliğimize bir süreliğine ara veriyoruz” ifadesini kullandı.

Miles&Smiles, millerin, 14 Kasım Pazartesi günü saat 23:59’a kadar Trendyol Hediye Çeki’ne dönüştürebileceğini; 30 Kasım tarihinde saat 23:59’a kadar Trendyol web sitesi ya da mobil uygulamasında Trendyol Cüzdan’a yüklenip harcanabileceğini belirtti.

miles smiles trendyol mil donusturme bitti 1668003303 E-ticaret Haberleri Ecommag.net

Reklam harcamaları ile promosyon, hediye çeki vb. uygulamalar sınırlandırılıyor

Kanunda, yıllık net işlem hacmi 30 milyar TL’nin ve işlem sayısı 100 bin adedin üzerindeki e-ticaret platformlarının, 1 Ocak 2023’ten itibaren, yalnızca belirli oranlar ile sınırlı şekilde reklam harcaması yapmaları ve promosyon, ödül, puan, kupon, hediye çeki ve benzeri imkânları sunmaları, ayrıca satıcılarının alternatif kanallardan ürün satmasını veya reklam yapmasını kısıtlayacak uygulamalardan kaçınmaları öngörülüyor. Reklam harcamalarının satış hacmi üzerinde gözlemlenebilen olumlu bir etki yarattığı ve daha yüksek maliyetlere katlanabilen büyük e-ticaret platformlarının daha fazla promosyon, hediye çeki ve benzeri imkanları sunma gücü olduğu belirtiliyor.

Yeni kanun, belirli bir pazar gücüne sahip e-ticaret platformlarının reklam harcamaları ile promosyon, hediye çeki vb. uygulamalarını sınırlandırılarak, pazarda tekelleşmenin önüne geçmeyi amaçlıyor.

Yeni Nesil Akıllı Dijital Kartvizit

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu