TeknolojiDünya

CES 2024, yapay zeka temasıyla kapılarını açıyor

Tüketici Elektroniği Fuarı (CES), ABD’nin Las Vegas eyaletinde 9 ile 12 Ocak tarihlerinde kapılarını açıyor. Tüketici Elektroniği Birliği (CTA) tarafından düzenlenen fuarda bu yıl, yapay zeka, otonom araçlar, yapay zekaya dayalı akıllı ev sistemleri, uzay teknolojileri, sağlık için teknoloji, kozmetik endüstrisinde yeni teknolojiler, ilaç sektöründe yapay zeka uygulamaları ve siber güvenlik konuları öne çıkıyor. 4 binin üzerinde şirketin katıldığı fuara, 130 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor.

Dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı (CES), bu yıl yapay zeka ana teması ile kapılarını açıyor. ABD’nin Las Vegas eyaletinde 9 ile 12 Ocak tarihlerinde düzenlenecek olan fuara 150 ülkeden, 4binin üzerinde şirket katılıyor.

Tüketici Elektroniği Birliği (CTA) tarafından bu yıl 57.si düzenlenen CES 2024’e Türkiye’den 70 şirket katılıyor. Ayrıca devlet destekleriyle 50 Türk girişimcisi de fuarda yer alacak.

CES 2024 için belirlenen ana temalar, yapay zeka, otonom araçlar, yapay zekaya dayalı akıllı ev sistemleri, uzay teknolojileri, oyun sektörü, sağlık için teknoloji, kozmetik dünyasında yeni nesil teknolojiler, ilaç sektöründe yapay zeka uygulamaları, sürdürülebilirlik için teknoloji ve siber güvenlik oldu.

Fuara katılan kimi global firmalar, Abbot, Accenture, Caterpıllar, LG, Mercedes Benz, BMW, Honda, Loreal, Sony, Lenovo, NVDIA, IBM, Samsung, Sony, Panasonic, Hyundai, Google, Amazon, KIA, Qualcom oldu.

“Küresel Girişimcilik Etkinliklerine Katılım Çağrısı kapsamında 50 Türk girişimci fuarda”

CES 2024’e katılan 50 Türk start-up, elektrikli çocuk bisikleti, giyilebilir teknolojiler, endüstriyel tasarım, dijital lojistik, insansız hava aracı, e-ticaret için hızlı teslimat çözümlerini, mobil oyun, eğitim teknolojileri, elektronik ve otomasyon çözümlerine kadar yenilikçi teknoloji ürünlerinin tanıtımını yapacak.

“İTÜ Teknokent girişim şirketi Hergele Mobility – Wamo ürününü CES 2024 Türkiye pavilyonunda tanıtacak”

Hergele Mobility Tanıtım

Türkiye Pavilyonunda mikro mobilite alanında tanıtılacak olan Türk girişimi Hergele Mobility göze çarpıyor. Big Bang Start-up Challenge 2020’de TOP20 girişim arasında yer alan Hergele Mobility, Migros ile ortak geliştirdiği Warehouse Mobility (WaMo) aracıyla görücüye çıkacak. Çoklu mağaza malı toplama olanağı sağlayan picker araç 300 kg taşıma kapasitesine sahip. Depo çalışanlarının günlük adım sayısını yüzde 92 düşüren Warehouse Mobility (WaMo) toplama sürelerini de yüzde 30 düşürdüğü kaydedildi.

Hergele-Wamo

“ABD’de tüketici elektroniği pazarının, 512 milyar dolara ulaşması bekleniyor”

CTA tarafından fuar öncesi açıklanan rapora göre ABD’de tüketici teknolojisi endüstrisinin perakende gelirlerinin 2024’te yüzde 2,8 artarak 512 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

“Televizyonlarda, yapay zeka öne çıkacak”

CES, yeni televizyonların ön planda olduğu bir etkinlik. Geçtiğimiz yıl OLED TV’lerin parlaklık düzeylerinde önemli gelişmeler görmüştük.

Bu yıl televizyonların öne çıkan özelliği yapay zekâ işleme gücü etrafında şekilleniyor. Son birkaç yıldır TV üreticilerinin yapay zekayı ve makine öğrenmeyi kullanarak görüntü ile ses optimizasyonu yaptığını biliniyor. ChatGPT, Copilot, Bard gibi asistanların yükselişte olduğunu düşünürsek, bu durum çok da şaşırtıcı değil. Örneğin ev sinema sistemlerinde yapay zeka entegrasyonu ile kullanıcıların çoğunun uğraşmak istemediği ince ayarlar içeriğe ve ortama göre otomatik olarak optimize edilebilecek, çok daha net ses ve görüntü elde edilebilinecek.

“CES 2024’te otomotiv şöleni başlıyor”

CES aynı zamanda otomotiv endüstrisinin geleceğinin sahneye çıktığı bir fuar . Ford, General Motors, Stellantis ve diğer birkaç marka bu yıl fuara katılmayacağını açıkladı. Bu üç büyük firmanın CES’ten çekilmesine neden olan olay ise yaz boyu ABD’de otomotiv sektöründeki süren, işçi greviydi.

Bu yıl TOGG, VW, Honda, Mercedes-Benz, Hyundai, KIA ve BMW gibi firmalar, yeni modelleriyle fuarda boy gösterecek.

Otomotiv tutkunlarının merakla beklediği TOGG’un Sedan modeli, ilk kez CES 2024’te tanıtılacak TOGG Sedan ile ilgili ilk paylaşımı yaptı.

“En yeni işlemcili dizüstü bilgisayarlar, görücüye çıkıyor”

CES kapsamında en yeni işlemcilerle güncellenmiş dizüstü bilgisayarlar, dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı’nın ilgi odağında olacak. Apple geçtiğimiz dönemde 14 ve 16 inçlik ekran boyutlarına geçtiği için rakiplerinin de aynı yolu izlemesi, yani 13 ve 15 inç ekran boyutlarını geride bırakması bekleniyor.

“Yapay zeka destekli ev temizlik robotları geliyor”

Akıllı ev konusunda en önemli yenilik, yapay zeka gelişmeleri. Samsung, yapay zekayla donatılmış akıllı ocaklarını, süpürgelerini ve fırınlarını duyurdu ve hepsi CES’te yer alacak. LG ise yapay zeka destekli ev robotunu CES’te tanıtacak. Şirketin ifadesine göre bu robot, kullanıcılarla aktif şekilde iletişim kurabiliyor.

“Oyun sektöründeki gelişmeler, CES 2024’te”

CES 2024 fuarında NVIDIA’nın son nesil ekran kartı ailesi RTX 40 için Super modellerini tanıtması bekleniyor. AMD de benzer şekilde muhtemelen CES’in son bölümünde RX 7600 XT ekran kartını duyurabilir. Bu yıl PC oyunculuğunda en büyük ilgi OLED monitörlerde. LG geçtiğimiz günlerde yeni OLED monitörlerinin bazılarını tanıttı. Samsung ise yeni Odyssey OLED monitörlerini tanıttı.

“Fuarın amiral gemisi, akıllı telefonlar ve giyilebilir ürünler”

Snapdragon 8 Gen 3 çipine sahip akıllı telefonlar birbiri ardına piyasaya çıkmaya devam ediyor. Dolayısıyla Las Vegas’ta da yeni akıllı telefon modelleri çıkabilir. Qualcomm’un yeni amiral gemisi çip, yapay zeka konusuna epey odaklanıyor.

Bu yıl fuarda akıllı saatlerin yanı sıra AR gözlük çeşitleri de tanıtılacak. Özellikle Apple’ın Vision Pro cihazı deneyimlenebilecek. Diğer yanda şirketlerin, sağlık takip cihazları konusundaki yeni modellerini de göstermeleri bekleniyor.

“Güzellik teknolojileri ilk kez CES 2024’te”

Güzellik ve sağlıklı yaşam teknolojileri fuarda giderek daha fazla yer almaya başladı. L’Oreal’in, bu yıl açılış konuşması yapacak. Şirketin, güzellik endüstrisindeki yeni nesil teknolojilerini tanıtması bekleniyor.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu