E-TicaretKamu & STK'lar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, eticaret sektör temsilcileriyle bir araya geldi:

”İstihdam ve ihracat rakamlarında e-ticaret katkısının katlanarak büyümesi ve sektörün dengeli şekilde çalışması için tüm paydaşların hakkını gözetmeye kararlıyız” ”Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme rotamıza rekabetçi, dengeli ve istikrarlı eticaret ekosistemimiz ile yürüyeceğiz”

ANKARA (AA) Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “İstihdam ve ihracat rakamlarında eticaret katkısının katlanarak büyümesi ve sektörün dengeli şekilde çalışması için tüm paydaşların hakkını gözetmeye kararlıyız.” dedi. 

Oktay, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde eticaret alanında yapılması planlanan düzenlemelere ilişkin sektör temsilcileriyle bir araya geldi. 

Toplantıda konuşan Oktay, hükümet olarak, politikalarını ve hukuki düzenlemelere dair ihtiyaçları belirlerken ilgili paydaşların görüşlerini alarak ilerlediklerini söyledi. 

Katılımcı yaklaşımla “doğru tanımlanmış” ve “sonuç odaklı” reformları paydaşlarla fikir birliği içinde hayata geçirdiklerini belirten Oktay, bugün, ülkede eticaretin dengeli ve rekabetçi şekilde büyümesi için yapılacak yasal düzenleme ihtiyaçlarını, ilgili kurumlar ve eticaret alanında faaliyet gösteren öncü firmalarla istişare etmek üzere bir arada olduklarını aktardı. 

Oktay, toplantının Türkiye’de eticaretin geleceği için hayırlı olmasını diledi ve sektör temsilcilerinin görüşleriyle çok daha faydalı düzenlemelere imza atılacağına olan inancını dile getirdi. 

“Rekor seviyelere ulaştı” 

Dünyada ve Türkiye’de son yıllarda istikrarlı şekilde büyüyen eticaretin Kovid19 salgınıyla rekor seviyelere ulaştığına işaret eden Oktay, bugün eticaret pazar yerlerinin, önemli bir satış kanalı haline geldiğini anlattı. 

Oktay, geçen yıl dünyada perakende eticaret satışlarının 5 trilyon dolara yaklaştığını, bu rakamın 2025 yılına gelindiğinde 7 trilyon doların üzerine çıkacağının tahmin edildiğini belirtti. 

Türkiye’de eticaret hacminin 2021 yılında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 69’luk artışla 381,5 milyar liraya ulaştığını dile getiren Oktay, eticaret hacmi en çok artan sektörlerin konaklama, gıda ve süpermarket, seyahat, taşımacılık, depolama ve havayolları sektörü olduğunu aktardı. 

“2 yıl öncesine kadar 1 milyar dolar değerlemeyi geçen Türkiye’den tek bir girişimci yokken bugün 6 unicorn yani bizim tabirimizle 6 Turcorn’umuz var.” diyen Oktay, bunlardan 3’ünün eticaret ve 1’inin eticaret sitelerine yönelik satışı artırma araçları sunan bir yazılım şirketi olduğunu bildirdi. 

“Mevzuat çalışmaları yapmak kaçınılmaz” 

Türk eticaret şirketlerinin uluslararası alanda Türkiye’deki girişimcilik ve teknoloji ekosistemini başarıyla temsil ettiğini belirten Oktay, şunları kaydetti: 

“Eticaret alanında Avrupa’daki unicorn şirketler listesinde 4’üncü sırada yer alan ve yine SimilarWeb’in tüm dünyada en çok ziyaret edilen alışveriş siteleri listesinde ilk 20’de yer bulan şirketlerimiz mevcuttur. Dijital dönüşümün etkisiyle Web 3.0 teknolojilerinde eticaret adımlarının atıldığı günümüzde hızla dönüşen bu alana uygun mevzuat çalışmaları yapmak kaçınılmazdır. Tüm dünyada kamu otoriteleri, eticaret alanında uygun piyasa düzenleme rejiminin tesisi için reformlar yapmaktadır. Ülkemizde de eticarette haksız rekabetin ve tekelleşmenin önüne geçilmesi ve eticaret pazar yerlerindeki satıcı haklarının güvence altına alınması için hukuki düzenleme ihtiyaçlarını tespit ediyoruz. Sektörün gereksinimlerini göz önünde bulundurarak, adil ve iyi işleyen bir eticaret ekosistemi oluşturmak yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İstihdam ve ihracat rakamlarında eticaret katkısının katlanarak büyümesi ve sektörün dengeli şekilde çalışması için tüm paydaşların hakkını gözetmeye kararlıyız. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme rotamıza rekabetçi, dengeli ve istikrarlı eticaret ekosistemimiz ile yürüyeceğiz.” 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, düzenlemelerin şekillenmesine katkı sağlayan tüm kamu ve özel sektör temsilcilerine teşekkür etti.

 Kaynak: https://www.muhalif.com.tr/haber/Cumhurbaskani-Yardimcisi-Oktay-eticaret-sektor-temsilcileriyle-bir-araya-geldi-56232

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu