Kamu & STK'larE-İhracat

E-İhracat Destekleri’nin 2024 yılı üst limitleri belirlendi

2024 yılına ilişkin destek üst limitlerini bu linkten inceleyebilirsiniz.

Bu limitlere göre, şirketler mevcut ihracat desteklerine ilave olarak 41,94 Milyon TL, Perakende E-Ticaret Siteleri, Pazaryerleri ve E-ihracat Konsorsiyumları 125,83 Milyon TL tutarına kadar Karar’da tanımlanan her destek üst limitleri dahilinde E-ihracat desteklerini kullanabilecekler.

2023 yılında, 89 şirket, dört perakende e-ticaret sitesi, iki pazaryeri ve dört e-ihracat konsorsiyumu statüsü almıştır. Özellikle 2023 yılının ikinci yarısında firmaların ilgisinin arttığını ve giderek artan bir eğilim olduğu görülüyor.

Nitekim 2023 yılında Gümrük Beyannamesinde (ET) ve Basitleştirilmiş Gümrük Beyannameli çıkışların toplamı olarak ihracat değerinin 5 milyar 20 milyon ABD doları seviyesine çıktığını ve genel ihracattaki payı %2,12’ye yükselmiştir.

Konsolidasyon, Koordinasyon, Kararlılık prensibi ile Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği politikalar ile 2028 yılında hedef %10 olarak belirlendi.

Lütfen kılavuz içerisinde yer alan e-ihracat beyan kılavuzuna uygun beyanlarda bulununuz.

Beyan kılavuzu için linki için buraya tıklayın.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu