GirişimlerE-Ticaret

E-Ticaret İçin Döngüsel Ekonomi SaaS Çözümü EALYX, 1 Milyon Euro Yatırım Aldı

Avrupa'da sürdürülebilirlik bilinci artıyor olsa da, döngüsel tüketim alışkanlıklarının benimsenmesinde hala büyük bir boşluk var. Elektronik atıkların ve tekstil ürünlerinin %85'i geri dönüştürülmeden çöpe atılıyor.

İspanya merkezli SaaS platformu EALYX, tüketicilerin kullanılmış ürünleri anında nakde çevirerek yeni alışverişlerde ödeme dahil etmelerini sağlayarak sektöre öncülük ediyor.

Demium Capital, Archipelago Next, Ona Capital, First Drop VC (Impact fonu), Coben Ventures, Lanai Partners,Plug&Play Ventures ve Tres Coronas Capital gibi önde gelen Güney Avrupa erken aşama girişim sermayesi fonları ve Fernando Cabello-Astolfi (Aplázame ve Devengo’nun Kurucu Ortak & CEO’su), Jaume Betrian (Ofertia’nın Kurucusu ve Eski CEO’su ve Flax & Kale’nin Eski Yönetici Direktörü), Iván Párraga (Sequra’nın Eski CTO’su), David Sanmartin (Nothing’in Kurucu Ortaklarından biri), Amit Gilon gibi deneyimli iş insanları EALYX’e yatırım yaptı.

Döngüsel ekonomi, daha sürdürülebilir bir ekonomi için hammadde çıkarma, üretim, kullanım ve atık gibi aşamaları yeniden tanımlamayı amaçlar. Bu döngüde yeniden kullanım, onarım ve geri dönüşüm gibi faktörler ön plana çıkar.Döngüsel ekonomi işletmeler arasında ilgi uyandırıyor olsa da, kısa veya orta vadede karlılığı etkilemediği için çoğu şirket modelinde döngüselliğe öncelik vermiyor.

AB’de yalnızca %11,5’lik bir süreç döngüsel ve ilerleme son yıllarda durma noktasına geldi. Hatta elektronik atıkların ve tekstil ürünlerinin %85’i geri dönüştürülmeden atılıyor. Bu veriler, üreticiler ve tüketiciler için geri dönüşümü ve yeniden kullanımı kolay ve etkili bir şekilde teşvik eden girişimlerin desteklenmesi ihtiyacını ortaya koyuyor.

Şu anda, tüketiciler takas ettikleri ürünleri ancak denetleme tamamlandıktan sonra nakde çevirebiliyor. Bu durum,kullanıcının takas edilen ürünlerin değeriyle yeni online alışverişlerde ödeme imkan vermiyor. EALYX, yeni bir online alışveriş sırasında kullanılmış ürünlerle takas yapılırken anında indirim sağlayarak bu sorunu çözüyor.

EALYX, tüketicilerin nakde ek olarak kullanılmış ürünleriyle yeni alışverişlerde ödeme yapmalarını sağlayan bir B2B SaaS platformu.

images 2 E-ticaret Haberleri Ecommag.net

Teknoloji, e-ticaret platformlarına Ticaret Takasını bir ödeme yöntemi olarak entegre ediyor ve tüketiciler, yeni bir online alışveriş yaparken kullanılmış ürünlerini satarken anında indirim kazanıyorlar. Satın alınan ürün denetlenmeden önce,mevcut Buy Now Pay Later (Şimdi Al Sonra Öde) çözümlerinden yararlanılarak tahmini takas değeri yeni satın alma işleminde anında indiriliyor. Takas edilen ürün fiziki olarak doğrulandıktan sonra, tüketicinin kredisi kapatılıyor. Bu şekilde EALYX, e-ticaret şirketlerinin finansal risk almadan kullanılmış ürünlerin geri kazanımını artırmalarını sağlıyor ve tüketicilere yeni alışverişlerinde indirim sunarak avantaj sağlıyor.

Buna ek olarak, şirket ürün kategorisinden bağımsız olarak takası mümkün kılmak için birden fazla geri satın alma ortağıyla entegre olacak. EALYX ile örneğin, kullanılmış bir bisikletle kısmen ödeme yaparak bilgisayar satın almak mümkün olacak. Şirketin vizyonu, kullanılmış ürünlerin yeni alışverişlerde ödeme aracı olarak kullanılabileceği “fiziksel ürünlerin para birimi”ni oluşturmak.

Kuruluşundan bu yana kısa sürede büyük pazar ilgisi yaratan şirket, ilk yatırım turunu önde gelen Güney Avrupa erken aşama girişim sermayesi fonlarıyla tamamladı. EALYX’in kurucu ortaklarından Pol Karaso, “Bu yatırım turu, ürün geliştirmeyi hızlandırmamıza, erişimimizi genişletmemize ve çözümümüzün lider şirketlerde uygulanmasını geliştirmemize olanak sağlayacak” diyor.

  • ürünlerin ödeme yöntemi olarak kabul görmesini ve tüketicilerin yeni alışverişlerde bu ürünleri anında nakde çevirebilmelerini sağlamayı amaçlıyor.
  • Döngüsel Ekonominin Teşvik Edilmesi: EALYX, platformunun kullanımıyla e-ticaret sektörünün döngüsel ekonomiye geçişini hızlandırmayı ve elektronik atık ve tekstil ürünlerinin geri dönüşüm oranlarını artırmayı hedefliyor.
  • Uluslararası Büyüme: EALYX, yatırım turuyla elde ettiği fonları kullanarak ürün geliştirmeye ve pazarlama faaliyetlerine yatırım yaparak Avrupa ve diğer pazarlarda büyümeyi planlıyor.
  • Yeni İş Modelleri: EALYX, platformunun işleyişini geliştirmeye ve yeni gelir akışları yaratmaya yönelik çalışmalar yapmayı planlıyor.

EALYX, e-ticaret ve sürdürülebilirlik sektörlerinde oyunun kurallarını değiştirme potansiyeline sahip yenilikçi bir girişim. Şirketin önümüzdeki yıllarda nasıl gelişeceğini ve sektöre nasıl katkıda bulunacağını görmek heyecan verici olacak.

EALYX Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin:

Not: Bu haber metni, EALYX tarafından sağlanan basın bülteninden uyarlanmıştır.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu