E-TicaretKamu & STK'larLojistik & KargoPazarlamaPazaryerleri

E-ticaret için yeni sınırlamalar geliyor: Fiyatlar etkilenir mi?

E-ticaret için yeni sınırlamalar uygulanması tartışma konusu haline geldi. İşte Ticaret Bakanlığının e-ticaret için koyduğu kurallar.

Ticaret Bakanlığının e-ticaret için yeni sınırlamaları

Düzenlemeyle e-ticaretin dengeli bir şekilde büyümesi amaçlanırken pazaryerlerine de bazı kriterler getirilmesi planlanıyor. Net işlem hacmi üzerinden belirlenecek limite takılan e-ticaret şirketlerinin bir yıl içinde yurtiçi satışlara yönelik iskonto ve indirimlerine sınırlama gelecek.

e ticarette corona virus covid 19 etkisi E-ticaret Haberleri Ecommag.net

E-ticarete aracılık eden platformların 1 yıllık net işlem hacimlerinden belirli bir pay alınacak. İşlem hacmi, 1 yılda 30 milyar ile 60 milyar TL arasındaysa, 30 milyarı aşan kısmın yüzde 1’i, 60 ila 75 milyar TL arasındaysa, yüzde 1’e ilave olarak 60 milyarı aşan kısmı için yüzde 5’i, 75 milyar TL’nin üzerindeyse aşan kısım için yüzde 30’u oranında elektronik ticaret payı tahsil edilecek.

Düzenlemeye göre büyük ölçekli e-ticaret şirketleri elektronik ticaret payı ödeyecek. Bu payın toplam satış hasılatından alınması planlanırken bu maliyetin gerek satıcılara gerekse müşterilere yansıtılması halinde özellikle bunun elektronik ürünlerde fiyatları artırma riski bulunuyor.

E-cüzdan uygulamaları etkilenecek

Yeni düzenlemeye göre cüzdan olarak bilinen e-ticaret platformlarına entegre ödeme sağlayan uygulamalar kaldırılacak. Bu düzenlemenin müşterilere sağlanan indirimleri azaltma olasılığı bulunuyor.

Ayrıca e-ticaret platformlarının kendi ürünlerini ve hizmetlerini platformları üzerinden sunmasına sınırlama geliyor. Bu düzenlemenin söz konusu sektörde oluşturulan ekonomik değere ve paydaşlarına zarar verebileceği istihdama kadar etkisi olabileceği ifade ediliyor.

2021 turkiye e ticaret ekosistemi raporu 3 E-ticaret Haberleri Ecommag.net

Aynı anda hizmet ve ürün satışına izin verilmeyecek

Pazaryerleri hem hizmet hem de mal satışı yapan yerler olamayacak. Turizm, eğitim, sağlık, sigortacılık, danışmanlık, kültür, sanat, eğlence, spor ve istihdam hizmeti sektörleri ile gayrimenkul ve otomotiv sektörlerinin bir veya birkaçına aracılık hizmeti sunan, başka bir sektörde aracılık faaliyetinde bulunamayacak.

Başta gayrimenkul ve turizm sektöründe olmak üzere adı oturmuş, kamuoyu tarafından da adları jenerik hale gelmiş oyunculara dolaylı bir koruma geliyor. Hem ilan yayınlayan hem de ürün satanlar artık ikisini birden yapamayacak. Sadece ilan sitesi olarak kalabilecek.

Bunun tüketici açısından rekabeti azaltma yönünde etki yaratacağı yorumları yapılırken diğer yandan da pek çok kurumun iş çeşitlendirmesini kısıtlayacak.

e ticaret icin yeni donem iade kosullari degisiyor 1 E-ticaret Haberleri Ecommag.net

E-ticaret platformlarının taşıma ağları kısıtlandı

Platformların kurdukları taşıma ağları pazaryeri dışına hizmet veremeyecek. Bu nedenle, pazaryerleri, platformları üzerindeki satılan ürünlerin daha büyük bir bölümünü kendileri taşımayı tercih edecek. Bunun sonucu doğrudan kargo şirketlerine verilen kutu sayılarında azalması gündeme gelebilir.

 

Yeni Nesil Akıllı Dijital Kartvizit

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu