E-İhracatE-Ticaret

E-ticaret ihracat işlemlerinde yeni dönem: “Sorter” sistemi ay sonunda yürürlükte

Türkiye’nin önde gelen gümrük müşavirliği şirketlerinden olan Asset Gümrük Müşavirliği, ‘Sorter’ sistemiyle 2028’e kadar genel ihracat içinde e-ihracatın payını yüzde 8’e çıkarmayı hedefliyor.

E-ihracatın geleceği ve uluslararası ticaretteki yeni yaklaşımlarla ilgili açıklamalarda bulunan Gökhan Kosovalı, Türkiye’nin genel ihracatında e-ihracatın mevcut yüzde 1,5’luk payını artırma hedefine vurgu yaparak, 2028’e kadar genel ihracat içinde e-ihracatın payını yüzde 8’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Kosovalı, bu durumun Türkiye’nin küresel ticaret sahnesinde daha etkin bir rol oynamasını sağlayacak önemli bir adım olduğunu belirtti. Kosovalı, Yeni Zelanda’nın Yetkilendirilmiş Yükümlü Sistemi’ni (SES) e-ticarete uyarlamasının yenilikçi adımlara örnek olduğunu da ifade etti.

gokhan kosavali E-ticaret Haberleri Ecommag.net
ASSET GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ GENEL MÜDÜRÜ GÖKHAN KOSOVALI

“Gümrük işlemlerinde karmaşıklığın azaltması hedeflenmektedir”

Avrupa Birliği’nin e-ticaretin basitleştirilmesine yönelik yeni yönetmelik çalışmalarına değinen Kosovalı, “2028’de yürürlüğe girecek olan ’Bucket Tariff System’ ile gümrük işlemlerinde karmaşıklığın azaltması hedeflenmektedir. Bu düzenleme e-ticaret şirketleri için büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Halihazırda yüzde sıfır gümrük vergisi oranına sahip eşyalar, sıfır vergi oranından yararlanmaya devam edecek. Oyuncaklar, oyunlar, ev eşyaları gibi ürünler yüzde 5 vergi oranına tabi olacak. İpek ürünleri, halılar, cam eşyalar yüzde 8 vergi oranıyla değerlendirilecek. Çatal, bıçak takımı, elektrikli makineler, giysiler yüzde 12 vergi oranına tabi olacak. Yiyecek, içecek, tütün, ayakkabı gibi ürünler yüzde 17 vergi oranıyla vergilendirilecek” dedi.

‘Sorter’ sistemi önemli bir dönemeç

Kosovalı, 31 Ocak 2024 tarihinde e-ticarette yürürlüğe girecek olan ithalatta ‘Sorter’ sisteminin önemli bir dönemeç olduğuna da dikkat çekti. Uygulama çerçevesinde yurtdışından gelen eşyaların gümrüklü sahaya alınması aşamasında barkodlanarak tasnif edilmesi ile e-ticarette gümrük işlemlerinde daha düzenli ve sağlıklı bir süreç elde edileceğini belirten Kosovalı, sistemin gerekliliklerini yerine getirmeyen gümrüklü depolardan e-ticaret çerçevesinde ithalat işlemlerinin belirtilen tarihten itibaren yapılamayacağını ve bu durumun e-ticaret ithalat işlemlerinde hissedilir bir yavaşlamaya sebep olabileceğini ifade etti.

Öte yandan Hindistan, Hollanda, İsveç ve Romanya gibi ülkelerin de Yetkilendirilmiş Yükümlü Sistemi’ni e-ticarete entegre etme çalışmalarına başlamış olmaları, uluslararası ticarette standartların oluşturulması adına önemli bir dönemeç olarak öne çıkıyor.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu