E-TicaretGenelPazarlama

E-ticaretin kalbi ECHO Summit’te attı!

Müşteri deneyimini zirveye taşımakla kalmayan, operasyonları optimize eden, güvenliği artıran ve satışları maksimize eden yapay zekâ e-ticaretin olmazsa olmazı haline geldi… Buradan yola çıkarak bu yıl ana temasını “Generative E-Commerce” olarak duyuran Türkiye’nin en kapsamlı e-ticaret zirvesi ECHO Summit, Marketing Türkiye ve Deloitte iş birliğiyle sektör profesyonellerini 15 Mayıs Çarşamba günü Wyndham Grand Istanbul Levent’te ağırladı. Yoğun bir kalabalıkla geçen zirvede katılımcılar, ufuk açıcı sunumları ilgiyle takip etti. Fiziki buluşmanın yanı sıra YouTube’da da canlı olarak yayınlanan ECHO Summit, büyük bir ilgiyle takip edildi. E-ticaretin tüm yönlerini ve yapay zekanın etkilerinin ele alındığı zirvede marka temsilcileri ve sektör liderleri deneyim ve bilgi birikimlerini aktardı.

ECHO Summit’24’ün açılış konuşmasını Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Günsel Özen gerçekleştirdi.

E-ticaretin kalbi ECHO Summit’te attı!

“Marketing Türkiye zirveleri geçmişi anlatmaz çünkü biliriz ki geçmiş geçmiştir” diyen Özen, “Bugünü de anlatmaz. Zaten burada olanlar bugünü okuyabilen, gelecek öngörüsünü ortaya koyarak dolaysız katma değer yaratabilenler… Hele konu e-ticaret gibi rekabette kızgın gündemi olan bir alandaysa geleceği günümüze getirmeyi önemseyenler burada. Bu nedenle biz de ECHO Summit’te öncelikle global harekete ve trendlere bakıyoruz” dedi. Özen, “Bu yıl AI’ın e-ticaretin yakıtı olduğu iddiasını ortaya koyuyoruz. Temamız “Generative E-Commerce”… İçinde AI etkisi olmayan bir e-ticaret operasyonun başarılı olma olasılığının olmadığını artık hepimiz çok iyi biliyoruz” diye konuştu.

Özen’in açılış konuşmasının ardından başlayan zirvenin oturumları şöyleydi: Pazaryeri, “Kişiselleştirme & Öngörüsel Analitik (Personalization & Predictive Analytics)”, “Sürdürülebilirlik & Etik Alışveriş (Sustainability & Ethical Shopping)” Marketing Türkiye tarafından gerçekleş­tirilen ECHO Summit, Deloitte Digital’un içerik desteğiyle tasarlanırken, zirvenin destekçileri Yapı Kredi, Teknosa, Lenovo, LC Waikiki, TAB Gıda, hepsiAd, ZİP, Beymen.com, Sisal Şans, Boyner, FLO, Photier ve Workinton oldu.

B2B müşterisi kişiselleştirme bekliyor

Metin Deniz Kavas
Deloitte Türkiye Senior Manager

E-ticaretin kalbi ECHO Summit’te attı!
 • 1 trilyon dolar hacme ulaşmasını beklediğimiz “sosyal ticaret”in e-ticaretin geleceği olduğunu düşünüyoruz. Sosyal ticaretin avantajlarını, “Kullanıcı tabanının geniş olması, ödeme sistemlerinde kolaylık sağlayabilmesi, lokalize çözüm önerileri ve hizmetler sunabiliyor olması” başlıkları altında toplayabiliriz.
 • Kuşkusuz kişiselleştirme bugünün en önemli ve öne çıkan başlıklarından. Pazarlamacılar bunun farkında ancak kişiselleştirmenin yalnızca pazarlamacıların görevi olmadığını da kabul etmemiz gerekiyor.
 • Kişiselleştirme ve müşterileri hedefli bir şekilde odaklayabilmek emek yoğun, kaynak gerektiren bir süreç. Yapay zekâ tam da bu noktada sürece dahil olmalı. Tüketicilerin yüzde 69’u kişiselleştirme sunan markalardan alışveriş yapmayı tercih edeceğini belirtiyor. Öte yandan kişiselleştirilmiş deneyimler tüketicilerde yaklaşık 2 kat daha fazla güven duygusu yaratıyor.
 • Bugün veriler sayesinde görüyoruz ki yapay zekâ aracılığıyla tüketicilerine kişiselleştirilmiş deneyimler sunan markaların kârlılık oranları yaklaşık iki katına çıkıyor.

Bütünsel bir deneyim sunuyoruz

Ümit Arsoy
Beymen E-Ticaret Genel Müdür Yardımcısı

E-ticaretin kalbi ECHO Summit’te attı!
 • Beymen 50 yılı aşkın süredir hayatımızda olan bir şirket. Monobrand, multibrand ve Beymen Club gibi farklı mağaza konseptleriyle tüketiciye ulaşıyoruz. 3 milyonun üzerinde müşteriye hitap ediyoruz.
 • Beymen.com, konsept olarak Beymen’den biraz farklılaşıyor. 2010 yılında Beymen.com’a yatırım yapmaya başladık. Artık yaptığımız yatırımların sonuçlarını alıyoruz. Beymen online’da 3 binin üzerinde marka, 160 binden fazla ürün var. 150 milyonun üzerinde trafiğimiz var. App ciro payımız yüzde 77 ve 8 yıldır app’e yatırım yapıyoruz.
 • Bütün ekosistemimizi tek bir kanal olarak görüyoruz ve uzun süredir omnichannel yatırımı yapıyoruz. Online-offline müşteri ayrımımız yok. Tek bir datamız tek bir sadakat programımız var ve bütünsel bir deneyim sunuyoruz.
 • Her yıl yaklaşık 100 bin ürün fotoğraflıyoruz. Neticede günün sonunda fotoğraf satıyoruz ve bu konuyu önemsiyoruz. Basın davetlerini bile artık kendi stüdyomuzda düzenlemeye başladık. Inhouse bir teknoloji ekibimiz var. Bütün kullandığımız platformlar kendimizin, tüm süreçleri kendi içimizde hallediyoruz. Hatta artık kargo hizmetini bile kendi bünyemizde yapıyoruz. Beymen X-Press ile kargo standartlarını da yükselttik.
 • Sitemize giren her müşteri farklı sıralama görüyor. Akıllı sıralama özelliğimizle daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyoruz. Mağazalarımızda da gelen müşterilerin geçmişini görebiliyor personelimiz ve ona göre kişiselleştirilmiş öneriler sunabiliyor.
 • Yapay zekayı işimize entegre etmeye devam ediyoruz. Örneğin uzun süre Türkiye’de konaklayan yabancı uyruklu müşterilere hitap etmek istedik. Web sitemizi İngilizce mi yapsak diye düşünürken çok ciddi bir efor ve maliyet gerektiğini fark ettik. Çeviri maliyetini azaltmak için AI’ı test ettik ve başarılı sonuçlar aldık. Önce AI çeviriyor sonra uzmanlarımız kontrol ederek yayına alıyorlar.
 • Diğer odaklandığımız konulardan biri search kısmı oldu. Bazı markaların isimleri zor ve yanlış yazılıyor bu noktada da AI’dan destek alıyoruz. Nispeten zayıf olduğumuz kategorilerde ürün portföyümüzü geliştirerek re-lansman yaptık ve çok iyi sonuçlar aldık. Döngüsel ekonomiyi desteklemek için Beymen Reborn başlığı altında “Beymen’den aldığınız çantaları Beymen’den değiştirebiliriz” dedik. Çantayla başladık ayakkabı gibi yeni kategorilere de genişletmeyi planlıyoruz.

Çoklu kanal süreçlerine AI entegre edilmeli

Cihan Yıldız
Boyner Büyük Mağazacılık Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

E-ticaretin kalbi ECHO Summit’te attı!
 • Yapay zekâyla alakalı heyecan verici gelişmelerin olduğu bir dönemdeyiz. Operasyonu dönüştürme, deneyimi kişiselleştirme ve yeni gelir kanalları yaratma konusunda yapay zekâyı etkin olarak kullanıyoruz ve pozitif etkiler yarattığını gözlemliyoruz. Yapay zekâyı çoklu kanal stratejisiyle mutlaka entegre etmek gerekiyor.
 • Deneyimde ve rekabette geri kalmamak için markaların yapay zekâ yatırımlarının katlanarak artacağı bir gerçek. Yapay zekayı çoklu kanal stratejisiyle mutlaka entegre etmek gerekiyor. Önümüzdeki 3 sene içerisinde deneyimde farklılaşma omnichannel stratejileriyle öne çıkacak.
 • Boyner Now ile 90 dakika içerisinde seçtiğiniz ürün kapınıza farklı beden seçenekleriyle geliyor. Bu uygulamada yapay zekâ ve teknolojinin farklı yetkinliklerini kullanıyoruz. Gerçek zamanlı stok yönetimi de çok kritik bunu sağlamak için de yapay zekâ teknolojilerini kullanıyoruz.

“1 senede yarım milyon ürün taşıdık”

Efsun Janset Yılmaz
Boyner Büyük Mağazacılık E-Ticaret Genel Müdür Yardımcısı

E-ticaretin kalbi ECHO Summit’te attı!
 • Boyner Now, pandeminin bir sonucu gibi görünse de başlangıcı daha da geçmişe teknolojiye, deneyim iyileştirme arzumuza dayanıyor. Boyner Now aslında tam da online ve offline deneyimi olabildiğince birbirine yakınlaştırmak içgörüsüyle doğdu. Tüketiciler online’da bir alışveriş gerçekleştirdiğinde ödemesini o an gerçekleştiriyor ancak ürüne ulaşması zaman alıyor. Üstelik ürün kendisine geldiğinde zaman zaman internette karşılaştığından farklı da olabiliyor. Oysa Boyner Now 90 dakika içerisinde bulunduğunuz konuma tıpkı mağazadaki deneyiminize benzer şekilde dilediğiniz ürünün çeşitli bedenlerini renklerini alternatifleriyle birlikte size ulaştırıyor. Tüketici, bu alternatifler içerisinden dilediğini satın alabiliyor ve yalnızca onun ödemesini yapıyor.
 • Bugün 40 lokasyonda varız. Yaklaşık son 1 senede yarım milyon ürün taşıdık. Götürdüğümüz ürünler içerisinde hiçbir satın alım yapılmayan alışverişin oranı yalnızca yüzde 10.
 • Küresel araştırmalar gösteriyor ki, markaların artık yüzde 80’inden fazlası çoklu kanal stratejisine odaklanmış durumda. Biz ise bu kaslarımıza geçmişten bu yana verdiğimiz emekle çok güveniyoruz. Sunduğumuz deneyimi daha da iyileştirmek için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Önümüzdeki dönemde çok daha fazla karşınıza çıkacağız

Semih Ağalar
Head of HepsiAD

E-ticaretin kalbi ECHO Summit’te attı!
 • Büyük markalar için de küçük işletmeler için de reklam verme noktasında HepsiAD’in büyük bir fırsat olduğunu söylüyoruz. Kolay ulaşılabilir bir platformuz. Türkiye’de isteyen herkes bize reklam verebilir. Türkiye’nin herhangi bir yerindeki bir işletme, 2 milyon kişiye push bildirim gönderebiliyor. Bu büyük bir fırsat ve kolay ulaşım demek.
 • Siz bize kaç para veriyorsanız, biz onu sizin için kat kat fazlasına dönüştürüyoruz. Sizin yaptığınız yatırımları çok çok iyi noktalara getiriyoruz. Awareness tarafında tüm markalara full destek sağlıyoruz ve daha iyi yerlere gelmeleri için toplamda 400 markaya destek vererek iyi bir yere getirmiş durumdayız.
 • İşin bir de global tarafı var. Retail medya tarafı Türkiye’de çok hızlı artıyor. Bizim işimiz 6-7 kat büyüyor ve bir sonraki sene de bu şekilde büyümesi öngörülüyor. Burada büyüttüğümüz dünyada markalarımıza iyi sonuçlar getirerek Hepsiburada’nın bahçesini şenlendirdik. Markalarla birlikte çok daha büyüdüğümüz ve geliştiğimiz bir sürece geldik.
 • Reach noktasında gelişime açık çok fazla alanımız var. Hepsiburada’nın ana sayfasında 10 milyon impression alan bir alan var. İşi büyüttüğümüz ve götürdüğümüz noktayı vizyon olarak daha iyi yerlere getiriyor olacağız
 • Kasım ayında 500 site içi banner alanlarında, 500 milyondan fazla impression aldık. 2022 yılına göre reklam veren yatırımlarında yüzde 400 artış kaydettik. Reklam getirisi en yüksek kategoriler beyaz eşya, moda giyim, mobil ve teknoloji. En çok hedeflenen kitleler ise teknoloji, anne ve çocuk, ev elektroniği, moda giyim, otomotiv, mobil ve finans.
 • Philips bizim yıllardır çok yakın çalıştığımız bir marka. Çok büyük bütçeler üzerinden 200 milyon gösterim, 160 milyon üzerinde tıklanma kaydettik. Daha da büyüyecek ve daha iyi bir noktaya gelecek. Burada, önümüzdeki dönemde fırsatları kendi lehine çevirecek markalar avantaj elde edecek.
 • En fazla üzerinde durdurduğumuz nokta search kısmını geliştirmek. Retail media olarak önümüzdeki dönemde çok daha fazla karşınıza çıkacağız. Ekibimiz bu işe çok inanıyor ve her markayla birebir iletişim içerisindeyiz. Herkese bu işi en iyi şekilde anlatıp iyi bir yere ulaşmak bizim en büyük amaçlarımızdan biri.

Sektörler, üretim biçimlerinin dönüşümüyle ilgili harekete geçmeli

Arda Öztaşkın
Yapı Kredi Kurumsal İletişim Direktörü

E-ticaretin kalbi ECHO Summit’te attı!
 • Bugünkü iş modellerine eğer sürdürülebilirlik odaklı bir dönüşüm yapmazsak, gelecekte geçerli olmayacağını görüyoruz. Sürdürülebilirlik ekonomiyle ve bundan sonraki iş hayatınızla çok yakından ilgili. İnsanlık, yaşadığı dünyanın, yaşam kalitesinin ve sağlıklı yaşamın son derece farkında. Ancak bununla ilgili sürekli bir dönüşüm talep edilmesine rağmen bir arpa boyu yol alma şansımız olmuyor.
 • Bugün yaşadığımız iklim krizi meselesi, bizim arka kapımıza kadar geldi. Tropik iklimlerde, farklı coğrafyalarda yaşadığımız doğa olaylarından bahsetmiyoruz artık. Bu konunun sebebinin biz olduğumuzu akıldan çıkarmamak gerek.
 • Ekonominin kendisi, işlerimizin devamlılığı için sürdürülebilirlik çok kritik. Her şeyimiz büyümek, üretmek ve satmak üzerine. Ancak bu sürdürülebilir bir şey değil, biliyoruz.
 • Bugün Dünya kaynaklarını bütün bu üretim modelleri içinde bundan sonrası için temin edilemez şekilde kullanmaya devam ederseniz, önümüzdeki süreçte temel üretim için dahi kaynak bulamayacaksınız. Bugünkü modellerle devam ettiğimiz takdirde 2050’ye geldiğimizde bugünkü ekonomik modeli sürdürmek için ihtiyaç duyduğumuz kaynak 3 dünya büyüklüğünde olacak.
 • Türkiye, Dünya’da evsel gıda atılımının olduğu üçüncü ülke. Tükettiğiniz kadarını kullanmak insani, ahlaki ve etik bir sorumluluktur. Her sektör bir şekilde plastik kullanıyor. Bu konuda bu üretim biçimlerinin dönüştürülmesiyle ilgili bütün sektörlerin adım atması gerekiyor.
 • 10 milyar insan için bu kaynakların ileride nasıl sorunlar yaratacağını lütfen bir düşünün. Dönüşümle ilgili bugünden başlayarak adım atmak gerekiyor. İşlerimizi dönüştürmek için bugün harekete geçmezsek, yarın yaşamak için şansımız olmayacak.

QR ile kredi kullanılabilmesini sağlayan ilk şirketiz

Burak Elgin
Zip Finansman CEO’su

E-ticaretin kalbi ECHO Summit’te attı!
 • 6-7 yıldır agresif bir şekilde kendini gösteren bir strateji “şimdi al sonra öde” kampanyaları. Ancak aslına bakarsanız geçmişi 2008’lere kadar dayanıyor. Biz de aslında tam olarak bunu sağlayan BDDK onaylı bir global finansman şirketiyiz. Şubat ayı itibarıyla gelen regülasyonlarla birlikte uzaktan müşteri edinebilmemizin de önü açılmış oldu. Biz de bu alanda pürüzsüz bir deneyim sunuyoruz.
 • Türkiye’de QR ile kredi kullanılabilmesini sağlayan ilk şirketiz. Tıpkı bir kredi kartı tecrübesi gibi düşünebilirsiniz. Bu hizmetimizi tüketicilerimiz günlük ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. 1 milyona yakın müşterimiz var ve yaklaşık olarak 4 milyarlık kredi kullandırttık. Bunu hiç reklam yapmadan başarmış olmamızın önemli bir hikâye olduğunu düşünüyorum.
 • Bugün bir tüketici bankalardan kredi almak istediğinde peşi sıra pek çok hizmet daha satın almak zorunda kalabiliyor. Oysa biz yasalar gereği kredi vermek dışında başka hiçbir işlem yapamıyoruz. Bu bir dezavantaj gibi gözüküyor olsa da büyük bir avantaj sağlıyor bize. Çünkü kredisini bizden alan tüketiciler ne başka işlem yapmak zorunda kalıyor ne de kullanmayı düşünmediği yeni kredilerin dayatmasıyla karşılaşıyor.
 • Bizim en büyük avantajlarımızdan birisi de “hız”. Bugün bir bankadan kredi almak istediğinizde büyük bir mücadelenin içerisinde buluyor tüketici kendisini ve vakit kaybediyor. Oysa Zip’ten kredi almak yalnızca birkaç dakika sürüyor. Hal böyle olunca pazaryeri, satıcı ve tüketici işlemlerini bizim aracılığımızla yapmayı tercih ediyor.

Emeklemeden koşmaya başlamış bir şirketiz

Oğuzhan Aslan
Sisal Şans Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

E-ticaretin kalbi ECHO Summit’te attı!
 • Sisal Şans çok genç bir start-up. 2019’da kuruldu ve ihaleyle birlikte Milli Piyango’nun şans oyunlarını operatör olarak yürütmek üzere yetkilendirildi. Ağustos 2020’den bu yana da faaliyetlerini sürdürüyor.
 • Daha emeklemeden koşmaya başlamış bir şirket olduğumuzu söyleyebilirim. Bunun arkasında da güçlü ve özverili bir ekip var. Dahası, taşıdığı sorumluluğun farkında olan bir ekip var da diyebiliriz.
 • Aslında şans oyunları bir hayal vaat ediyor. Hatta kimi zaman hayallerin de ötesinde. Bu noktada bir cazibe yaratıyor. Bir kişinin hayatına dokunacak kadar büyük bir ikramiyeyi kazandığı andaki duygularına tanıklık etmek paha biçilemez oluyor bizim için.
 • 2020’den bu yana hızla geliştirdiğimiz iş modelimizin merkezinde tüketici ve zamanın ruhuna uygun olarak oyun portföyünü güncellemek var. Bütün tüketicilerimize uluslararası düzeyde bir oyun gamı sunmaya çalışıyoruz.

Bugünün müşterisine sadece ürün sunmak yeterli değil

Zeynep Emre Manço
Sisal Şans Online’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

E-ticaretin kalbi ECHO Summit’te attı!
 • Şans oyunlarının globalde 135 milyar dolarlık bir hacmi var ve yüzde 85’lik bir büyüme bekleniyor. Biz online kanalı milli piyangonun yeniliği olarak biliyoruz.
 • 2020 yılında önce web sitemizi sonra tüm online kanalları hayata geçirdik. Sürekli olarak oyun portföyümüzü geliştiriyoruz. Kazı kazan ve sanal oyunlar başta olmak üzere 170’in üzerinde oyunumuz mevcut. Portföyümüz sürekli genişliyor çünkü müşterilerimiz yenilik seviyor. Biz de müşterilerimizi dinleyerek onların beklentileri doğrultusunda yeni oyunlar geliştiriyoruz. Özellikle sayısal oyunlar ilgi çekiyor.
 • Sektör itibarıyla bizim paydaşlarımıza karşı farklı yükümlülüklerimiz var. Regülasyonlar doğrultusunda bankalarla birebir ilişkiler geliştiriyoruz, sadece bankadan ödeme kabul ediyor ve ödeme yapıyoruz.
 • Bugünün müşterisine sadece ürün sunmak yeterli değil. Biz de sunduğumuz oyun portföyünün yanı sıra ziyaretçilerimizi daha çok eğlendirecek yenilikler geliştirmeyi önemsiyor ve buna göre müşteri deneyimi tasarlıyoruz.
 • Günde yaklaşık 100 bin kişi online’da oyun oynuyor. Daha çok erkeklerin oyun oynadığını tahmin ediyorduk ama değil. Her yaş grubuna ve her demografiye uygun oyunlar geliştirdiğimiz için online ziyaretçilerimiz de oldukça çeşitli.

Bütünleşik denklemle hareket ediyoruz

Gökçe Kunt
FLO GROUP Pazarlama ve Büyüme Genel Müdür Yardımcısı

E-ticaretin kalbi ECHO Summit’te attı!
 • Tüm teknoloji yatırımlarımızı kendi teknoloji şirketimiz üzerinden yapıyoruz. Kendi enerjimizin yüzde 30’unu güneş enerjisinden üretiyoruz. 3 kıta 30 ülke 400’ü aşkın mağaza 22 ülkede de online hizmet veriyoruz. Yaklaşık 200 milyon müşteriyi fiziksel olarak, 300 milyonu aşkın müşteriyi ise online’da ağırlıyoruz.
 • FLO olarak hedefimiz müşterisini en iyi anlayan, keyifli, ilham veren, yeni nesil omnichannel online alışverişin adresi haline getirmek. Bu kapsamda geliştirdiğimiz bir omni sadakat programımız da var. Çok kanallı ekosistemde yapay zekâ tabanlı kişiselleştirme uygulamaları olan Kolay Mağaza, FLO Plus, Ayağında Gör, Tam Senin Kombinin’i sunuyoruz.
 • Ayağında Gör uygulamasında bugüne dek 4 milyon kullanıcı 220 bini aşkın fotoğraf çekimi yaptı. Bu uygulama, sürtünmeyi azaltmak için tüketiciyi ürünü denemeye yönlendirme amacıyla tasarlandı. Kolay Mağaza ürünle ilgili bilgi almak isteyen kişilere bilgi sağlıyor. 850 bin kez kullanılan bu uygulamayla ürüne dair tüm yorumlara ulaşabiliyorsunuz. Daha önce o ürüne bakanların hangi ürünleri satın aldığını görebiliyorsunuz. 4,3 milyon müşterimizi FLO Plus’lı yaptık. 250 bini aşkın ürün için yorum aldık, 400 binin üzerinde doğum günü verisi topladık.  Bu uygulamayla beraber omni müşteri oranımızı yüzde 158 artırdık.
 • FLO olarak aynı zamanda bir pazaryeriyiz; 1.250 aktif markamız, 185 aktif satıcımız, 182 bin 629 aktif ürünümüz var. Biz, bütünleşik denklemle hareket ediyoruz. Arkada ekiplerimiz müşteri datasını analiz ederken müşteri tipolojilerine çalışıyor. Tüm kanallarda toplanan bilgi tek bir havuzda toplanıyor.

Dijital kanallarımızı beklentiye göre güncelliyoruz

Emre Kurtoğlu
Teknosa Dijital Ticaret ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı

E-ticaretin kalbi ECHO Summit’te attı!
 • E-ticaret dönüşüyor. Bundan 3 yıl önceye kadar bildiğiniz kâr amaçlı, işini iyi yapmaya çalışan bir e-ticaret sitesiydik. Pandemiyle birlikte neyi daha farklı yaparız diye sormaya başladık. Şimdi farklı bir yoldayız, farklı bir yolda gitmek zordur. Öncü olmanız lazım. Bunun için iyi bir üst yönetime ihtiyacınız var, onları ikna edebilmelisiniz.
 • Dijital kanallarımızı değiştiriyor ve sürekli yeniliyoruz. 21 farklı kanaldan müşteriyi dinliyoruz. Alışveriş deneyimini öne koymazsanız çok da bir şansınız yok. Dijital kanallarımızı kullanıcı beklentileri değiştikçe değiştiriyoruz. Geçen yıl 208 milyon yıllık trafik elde ettik.
 • Müşteriler kendilerine sunulan tekliflerin onlara özel olmasını istiyorlar. Müşteriler en iyi deneyimi aldığı yerden devam etmeyi tercih ediyor. Alışveriş yapanların yüzde 80’i kişiselleştirilmiş deneyim sunan sitelerden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Arama yapan kullanıcılar, arama yapmayanlara göre 5 kat daha fazla satın alma gerçekleştiriyor. Search bar’ı daha iyi hale getirmek için AI destekli çalışmalar yapıyoruz.
 • Teknosa Pazaryeri olacağım dediğinde pek çok soru geldi. 2 yıl önce bu işe girerken bir vizyondan bahsettik. Bugün geldiğimiz noktada kendi hedeflerimizi geçtik. Sadece kaliteli satıcıları ve kaliteli hizmeti odağımıza aldık. Ürün sayımızı 2 yıl içinde 36 katına çıkardık. 750 tane özenle seçilmiş satıcımız var. 1,5 yıl önce sosyal ticarete girdik. Paylaşılan linklerden ayda 5 bin liraya kadar Teknosa’dan para kazanabiliyorsunuz. Teknosa cirosunun yüzde 10’u sosyal ticaretten geliyor.

Tahir Yıldız
Teknosa Dijital Ticaret Kanalları Grup Müdürü

E-ticaretin kalbi ECHO Summit’te attı!
 • Pek çok şey yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Teknosa 2.0 da bu demek. Teknosa Ads ile görünür olmanızı, marka bilinirliğinizi artırmanızı sağlıyoruz. Teknosa Ads’te 790 milyon gösterim elde ettik. 3,2 milyon tıklama, 96 bin satış 100’den fazla da reklam veren ile yolumuza devam ediyoruz.
 • Gelecek yıllarda ve önümüzdeki yıllarda bu modeli daha ilerleterek devam edeceğiz.
 • Bir de günümüzün konusu Gen AI var. İlk çıktığı günden bu yana Gen AI ile pek çok şey yaptık. Bunların başında site içi arama, marketplace, dönüşüm optimizasyonu ve içerik üretimi geliyor. Ürünlerin içeriklerini AI’a kontrol ettirdiğimiz bir süreç hazırlığındayız.
 • Çok gurur duyduğumuz, en büyük armağan projemiz var. Atatürk’ün kendi sözlerini, kendi sesinden GenAI ile canlandırdık. Amacımız sadece satış değil toplumsal fayda.
 • Bir de wellbeing var. Bu, Tekonosa’nın öncü olduğu ama yine satış gayesinin uzağında; hem toplumsal eğitim hem de beyaz yakanın genel dertleri olan konulara odaklanmaya çalıştığımız bir projemiz.
 • Pek çok yeni kategori, marketplace olmamızın da bir getirisi olarak Teknosa sitesinde yer alıyor. Marka değerlerimizle uyumlu hareket ediyoruz. Amacımız sadece satış değil, eğitim ve farkındalık. Teknosa olarak yaptığımız şeyin en iyi versiyonunu yapmaya çalışıyoruz.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu