GenelE-TicaretGirişimler

Elektraweb online kanalların tekelini kıracak   

Oteller ve acenteler karlılığını artıracak    

Son dönemde online satış kanalları otellerden aldığı payı yüzde 30’a kadar çıkarınca oteller alternatif kanallara yöneldi. Otelin kendi web sitesinden komisyonsuz ve aracısız rezervasyon almasını sağlayan Elektraweb, otellerin gözdesi halini almaya başladı. Talya Bilişim Yönetici Ortağı Nilüfer Durukal, Elektraweb otel yazılımına yönelik talepte ciddi bir artış yaşadıklarını belirterek, “Teknolojinin online satış kanallarının günümüzdeki tekelini ciddi anlamda kıracağını düşünüyorum” dedi.

Nilufer Durukal 2 E-ticaret Haberleri Ecommag.net

Pandemi birçok alanda olduğu gibi turizm sektörünün de dilini değiştirdi. Dijitalleşmenin daha da etkin hale geldiği sektörde, online satış kanalları ağırlık kazanmaya başladı. Bu kapsamda online satış sitelerinin en fazla pay aldığı illerde İstanbul listenin başında yer alıyor. Öyle ki İstanbul’a yapılan rezervasyonların yaklaşık yüzde 70’i artık online rezervasyon kanallarından geliyor. Ancak online kanalların otellerden aldığı pay yüzde 30’a kadar çıkabiliyor. Adeta bir tekel halini alan online kanallara karşı birçok otelci alternatif arayışını hızlandırıyor. Bu kapsamda Talya Bilişim tarafından geliştirilen Elektraweb yazılımı otellerin imdadına yetişiyor. Online rezervasyon motoru, kanal yönetimi, Google ve sanal pos entegrasyonu özelliklerini ön büroya dahil eden Elektraweb, otelin kendi web sitesinden komisyonsuz ve aracısız rezervasyon almasını sağlıyor.   

Nilufer Durukal Talya 3 E-ticaret Haberleri Ecommag.net

Talepte çok büyük artış var

Talya Bilişim Yönetici Ortağı Nilüfer Durukal, turizmde hızlanan ivmeyle birlikte online kanalların da paylarını artırdıklarını söyledi. Durukal, “Ancak artan maliyetleri de dikkate aldığımızda otellerin kazancı, ağırlıklı olarak yabancı olan bu online rezervasyon sitelerine kalıyor. Hal böyle olunca otel yönetimi için bu durum çok büyük bir çıkmaza doğru gidiyor” dedi. Elektraweb otel yazılımını kullanan otellerin aracı maliyetlerinden kurtularak karlılıklarını artırdığını aktaran Durukal, “Online rezervasyon kanalları aldığı afaki paylardan rahatsız olan oteller bizimle iletişim trafiğini artırdı. Son dönemde bu kapsamda Elektraweb yazılımına inanılmaz bir talep oluştu. Teknolojinin online satış kanallarının günümüzdeki tekelini ciddi anlamda kıracağını düşünüyorum” diye konuştu.   

Komisyonsuz rezervasyon

Elektraweb otel yazılımı ile ilgili bilgi veren Nilüfer Durukal, şunları anlattı: “Elektraweb otel yazılımı, online rezervasyon motoru, kanal yönetimi, Google ve sanal pos entegrasyonu özelliklerini ön büroya dahil eden tek otel yönetim sistemi. Bizim ilk önceliğimiz otelin kendi web sitesinden komisyonsuz ve aracısız rezervasyon almasını sağlamak. Ön büro ile entegre çalışan online rezervasyon sayfası sayesinde oteller, tanımladıkları kontrat fiyatları üzerinden ya da günlük fiyatlama yaparak hiçbir aracı firmaya ihtiyaç duymadan odalarını satabiliyor. Bu sistem otellere aynı zamanda kendi CRM verilerini oluşturarak, markasına yönelik her türlü pazarlama stratejisini rahatlıkla kurgulayabilme olanağını da sunuyor. Google partnerliğimiz, Elektraweb kullanıcısı tesislere ücretsiz bir şekilde Google’da da fiyatlarını yayınlayıp, rezervasyon alabilme şansını tanıyor.”   

Hiçbir ücret ödemiyorlar

Otellerin daha az aracı ile satış yapmalarını sağlamak için acentelerle olan iletişimlerini de dijitale taşıdıklarını anlatan Durukal, Türkiye’deki binlerce A sınıfı acente ile doğrudan iletişim kurmalarını, fiyat vermelerini ve rezervasyon almalarını da sağladıklarını kaydetti. Durukal, “Elektrahotels.com üzerinden başvuruda bulunan acentelerin dahil olduğu bu sistem için ne acenteler ne de oteller herhangi bir ücret ödemiyorlar ifadesini kullandı.

 

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu