Genel

ETBİS & Ticaret Bakanlığı Türkiye’de E-ticaret’in Görünümü Raporu Yayınlandı

Türkiye E-Ticaretinde Yeni Dönem: 2024 Yılı Raporu

Bu sabah LinkedIn platformu üzerinden Sn. Ömer Faruk Ergün tarafından yayınlanan Türkiye’de E-ticaret’in Görünümü raporu ile güncel e-ticaret verileri yayınlandı.

Ticaret Bakanlığı Türkiye’de E-Ticaretin Görünümü Raporu Yayınlandı

Teknolojik dönüşüm ile birlikte bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de e-ticaretin önemi ve toplam ticaret içerisindeki payı günden güne artıyor. E-ticaret alanında yaşanan gelişmeleri, önemli istatistiklerle destekleyen, bu alanda tüm aktörlerinin etkin bir şekilde faydalanacağı yol gösterici olmayı amaçlayan “Türkiye’de E-Ticaretin Görünümü Raporu” Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlandı.

Raporda e-ticaret istatistikleri titizlikle takip edilirken yükselen trendlerden, uzman görüşlerine; e-ticaretin gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH), genel ticaret ve perakende ticaret içindeki durum analizine kadar çeşitli çıktılar incelendi.

Türkiye’nin 2023 Yılı E-Ticaret Hacmi 1,85 Trilyon Türk Lirası’na Ulaştı

E-ticaret hacmi 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 115,15 artarak, 1,85 trilyon liraya ulaştı. İşlem sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 22,25 artarak, 5,87 milyar adet olarak gerçekleşti. 2024 yılında ise e-ticaret hacminin 3,4 trilyon lira ve işlem sayısının da 6,67 milyar adet olacağı öngörülüyor.

E-ticaret hacminin genel ticaret hacmine oranı, 2019 yılında yüzde 10,1 iken, yıllar içinde büyük bir artış kaydederek 2023 yılında yüzde 20,3’e ulaştı. 2023 yılında e-ticaret hacminin gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) içindeki payı (E-GSYH) bir önceki yıla göre yüzde 33,3 oranında artarak yüzde 6,8’e ulaştı. E-GSYH’nin 2019-2023 yılları arasında yıllık bileşik büyüme oranı yüzde 26 oldu.

output E-ticaret Haberleri Ecommag.net

E-ticaret hacminin yüzde 51’ini mal ticareti, yüzde 49’unu ise hizmet ticareti oluşturuyor. Bunun yanında, kartlı işlem hacminin yüzde 63’ü mal ticareti iken, yüzde 37’si hizmet ticareti kaynaklı işlemlerden meydana geliyor.

E-ticaret hacminden en büyük payı alan ilk üç sektörden birincisi 233 milyar lira ile beyaz eşya ve küçük ev aletleri olurken bu sektörü sırasıyla 135 milyar lira ile elektronik sektörü ve 127 milyar lirası ile giyim, ayakkabı ve aksesuar sektörleri izliyor.

E-Ticarete Uyum Endeksine Göre Uyumu En Yüksek İlimiz İstanbul

Ticaret Bakanlığınca geliştirilen metodoloji sayesinde ülkemizde illerin e-ticarete uyumuna ilişkin bir endeks oluşturuldu.

Bu metodolojiye göre yalan kriterler;

 • İlin e-ticaret satışlarının gayrisafi yurtiçi hasılaya oranı (e-GSYH),
 • İlde e-ticaret faaliyetinde bulunan işletme sayısının o ildeki toplam işletme sayısına oranı yani ildeki işletmelerin e-ticarete entegrasyonu,
 • İl bazındaki e-ticaret satışlarının ildeki e-ticaret alışlarını karşılama oranı,
 • İlde faaliyet gösteren e-ticaret işletmesi başına düşen e-ticaret satış hacmidir.

Bu göstergeler değerlendirilerek oluşturulan e-ticaret uyum skorlarına bakıldığında e-ticarette uyumu en yüksek olan iller sırasıyla İstanbul, Kayseri, Çorum, İzmir ve Kocaeli olarak öne çıktı.

2023 yılında Türkiye genelinde e-ticaret yapan işletme sayısı 559 bin 412’ye ulaştı. Pazaryerlerinde e-ticaret faaliyeti yürüten işletme sayısı ise 540 bine yaklaştı. Kendi sitesinden veya mobil uygulamasından e-ticaret faaliyetinde bulunan ETBİS’e kayıtlı işletmelerin sayısı 35 bini aştı.

Ülkemizde e-ticaret yapan işletmelerin yüzde 76’sı şahıs işletmesi, yüzde 21’i limited şirket ve yüzde 3’ü anonim şirkettir. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya, e-ticaret faaliyetinde bulunan işletmelerin en çok bulunduğu ilk 5 il olarak öne çıktı.

E-ticaret faaliyetinde bulunan esnaf işletmesi sahiplerinin yüzde 70,5’i erkek, yüzde 29,5’i ise kadındır. Esnaf işletmesi sahiplerinin yaşlarına göre dağılımına bakıldığında çoğunluğun 25-44 yaş aralığında olduğu görüldü.

2023 yılında işlem hacmi olarak en yoğun dönem kampanyaların etkisiyle kasım ayı oldu. Kasım ayında e-ticaret hacmi, yıl genelindeki aylık ortalamaların yüzde 50 üstünde seyretti. 2023 yılında en yüksek işlem yapılan günler, Kasım ayı kampanyalarının etkisiyle 11 Kasım ve Öğretmenler Günü olan 24 Kasım oldu.

E-ticaret harcamalarının yaşa göre dağılımında, 25-36 yaş aralığı dikkat çekiyor. E-ticaret alışveriş tutarlarının yaş dağılımına bakıldığında en fazla harcamayı 29 yaşındaki tüketiciler gerçekleştirirken, e-ticaret hacminin yarısından fazlasını 25-36 yaş aralığındaki tüketiciler yaptığı alışverişler oluşturdu.

Mobil Uygulama Tercihi Yüksek

İşlem sayısı ve işlem hacminin satış kanallarına göre dağılımına bakıldığında, mobil uygulamalardan yapılan alışverişler öne çıkıyor. Web, mobil web ve mobil uygulama şeklinde sınıflandırılan sipariş platformları arasında işlem sayısı bakımından yüzde 91; işlem tutarı bakımından ise yüzde 80 oranında mobil uygulama kullanıldı.

E-ticaret harcamalarının saat aralıklarına göre dağılımına bakıldığında, yüzde 43 ile en fazla sayıda işlem 18.00-00.00 arasındaki 6 saatlik zaman diliminde gerçekleştirildi.

Türkiye Genelinde Ortalama Kargo Teslim Süresi 46,2 Saat

Teslim edilemeyen kargo gönderilerine bakıldığında, ilk sebep yüzde 34,13 ile müşterinin gönderiyi kabul etmemesi iken, yüzde 26,43 ile adreste bulunamama ikinci sırayı aldı. En az karşılaşılan sebep ise yüzde 1,2 ile hasarlı kargo oldu.

En yüksek sayıda kargo gönderimi yapan il yüzde 55,27 ile İstanbul oldu. İstanbul’u sırasıyla Kocaeli, Ankara, İzmir, Bursa ve Kayseri illeri takip etti. En fazla kargo gönderimi yapan ilçelere bakıldığında ise İstanbul iline bağlı Bağcılar ilçesi ilk sırada yer aldı. En fazla sayıda kargo alan il yüzde 29,74 oranı ile yine İstanbul oldu. Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Kocaeli, İstanbul’u takip etti. En yüksek sayıda kargo alan ilçe ise Ankara iline bağlı Çankaya ilçesi oldu.

Sektör bazında aşağıdaki ürünler en çok satılan ürünler olarak dikkat çekti:

 • Giyim, ayakkabı ve aksesuar sektöründe, ayakkabı, gömlek, mont ve ceket, pantolon, elbise.
 • Elektronik sektöründe, cep telefonu, dizüstü bilgisayar, televizyon, ağ sistemleri, masaüstü bilgisayar.
 • Beyaz eşya ve küçük ev aletleri sektöründe, airfryer ve fritöz, klima, mutfak ve yemek aletleri, çamaşır makinesi, buzdolabı.
 • Gıda ve süpermarket sektöründe, meyve ve sebze, çay ve demleme içecek, et, deniz ürünleri ve yumurta, kahve.
 • Yemek sektöründe, hamburger, kebap, pizza, pide, döner, tatlı, dondurma.

Türkiye’de E-Ticaret Hacmi 2023’te %115,15 Artış Gösterdi

2023 yılında Türkiye’nin e-ticaret hacmi 1,85 trilyon TL’ye ulaştı. İşlem sayısı ise %22,25 artışla 5,87 milyar adede yükseldi.

E-Ticaretin GSYH İçindeki Payı %6,8’e Ulaştı

2023 yılında e-ticaretin gayrisafi yurtiçi hasıla içindeki payı %33,3 oranında artarak %6,8 olarak gerçekleşti.

En Popüler Ödeme Yöntemi: Kartlı Ödemeler

E-ticaret işlemlerinde en sık kullanılan ödeme yöntemi %65,95 ile kartlı ödemeler oldu. EFT/havale ve diğer ödemeler %27,66, kapıda ödemeler ise %6,39 oranında gerçekleşti.

Depremin E-Ticaret Üzerindeki Etkileri

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem, etkilenen 11 ilde e-ticaret harcamalarını sıfır noktasına yaklaştırdı. Ancak, 21 Mart itibarıyla harcamalar yıl ortalamasını yakaladı.

E-Ticaret Harcamalarının Yaşa Göre Dağılımı

25-36 yaş aralığındaki tüketiciler, e-ticaret hacminin yarısından fazlasını oluşturuyor. En yüksek hacim %4,57 ile 29 yaşında beyan edilen tüketicilere ait.

Alıntılar ve Notlar

 • Bakan Sunuşu: “Dijitalleşmenin hayatın her alanına dokunması ile daha önce geleneksel yöntemlerle alım satımı gerçekleştirilen mal ve hizmetler e-ticarete konu olmuştur.” – Prof. Dr. Ömer Bolat, Ticaret Bakanı.
 • Genel Müdür Ön Sözü: “ETBİS, e-ticaretin tüm aktörlerinin etkin bir şekilde faydalandığı önemli bir veri ve analiz kaynağı haline gelmiş olup e-ticaretin dinamik yapısı gereği zamanla oluşan yeni veri ve yöntem gerekliliklerinin karşılanması amacıyla modernizasyon çalışması başlatılmıştır.” – Adem Başar, İç Ticaret Genel Müdürü.

1716792082290 E-ticaret Haberleri Ecommag.net 1716792082021 E-ticaret Haberleri Ecommag.net 1716792082129 E-ticaret Haberleri Ecommag.net 1716792081654 E-ticaret Haberleri Ecommag.net

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu