E-TicaretKamu & STK'lar

ETİD Sektör Buluşması yoğun katılımla gerçekleştirildi

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD), 2022 yılının ikinci sektör buluşmasını yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD), 2022 yılının ikinci Sektör Buluşması’nı 13 Haziran 2022 Pazartesi akşamı Sofitel İstanbul Taksim’de gerçekleştirdi. ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya; 140 firmadan 270’e yakın sektör temsilcisi ve basın mensupları katıldı. Google’ın ana sponsor, Papara ve Paycell’in platin, GoWit, Hepsiburada, Insider, Navlungo, PttAVM, Rubi Brands ve UPS’in altın sponsorluğunda gerçekleşen etkinlikte e-ticaret sektörü tüm yönleriyle ele alındı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, “E-ticaret sektörünün gelişimine yönelik 15 yıldır dernek olarak çalışmalar yürütüyoruz. 100’ün üzerinde üyemizle derneğimizin misyonlarını yerine getiriyoruz. En önemli misyonlarımızdan birini sektör temsilcilerinin birbirlerini tanımasına katkı sağlamak oluşturuyor. Bu alanda da Sektör Buluşmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki dönemde de bu etkinliklerimize devam edecek, farklı şehirlerde sektör temsilcilerimizi bir araya getireceğiz” dedi.

“2021 yılında Türkiye’de pazarlama alanında dijital medyanın payı yüzde 68 olarak gerçekleşti”

ETİD Sektör Buluşması’nda konuşan Google Türkiye Perakende ve Teknoloji Direktörü Alpagut Çilingir, e-ticaret sektörüne yönelik bilgiler verdi. Pandeminin etkisiyle yükseliş trendini yakalayan e-ticaret sektörünün önümüzdeki dönemde de artışını sürdüreceğini belirten Çilingir, tüketicilerin artık kullanıcı deneyimi ve kişiselliği ön plana aldıklarını vurguladı. Alpagut, “Tüketiciler sürdürülebilirlik, sağlık, kişisel bakım ve yerellik konularına önem veriyor. Markalar ve perakendeciler en değerli müşterilerini yaşam boyu değerlerini dikkate alarak belirlemeli ve ona göre şekillenmelidir. Türkiye’de dahil olmak üzere dünya genelinde tüketicilerin online mecralara ilgisi giderek artıyor. Pazarlama ekiplerinin de planlamalarını buna göre yapmaları gerekiyor. Pazarlama planlarına yönelik yaptığımız araştırmaya göre 2021 yılında Türkiye’de dijital medyanın payı yüzde 68 olarak gerçekleşti. Dünya genelinde ise dijital medyanın payı yüzde 50 ile 70 arasında değişirken, geleneksel medyanın payı yüzde 30 ile yüzde 50 arasında değişiyor” şeklinde konuştu.

“Markaların yüzde 95’i veri güvenliğini koruyabilmek ve tüketici kitlelerine ulaşabilmek için yeni stratejiler aramaya başladı”

Etkinlikte sahne alan Papara COO’su Cenap Doğru ve Paycell Genel Müdürü Serhat Dolaz firma olarak yürüttükleri faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Buluşmadaki konuşmasında dijital reklam sektörüne ilişkin bilgiler veren GoWit Kurucu Ortağı ve CEO’su Emrah Adsan, tüketicilerin çoğu alışverişlerinde arama motorları yerine pazar yerlerine yöneldiklerinin altını çizdi. Adsan, “2022 yılı sektör raporlarına göre, online alışverişler dahilinde tüketicilerin yüzde 63’ünün ürün arayışlarına büyük perakende sitelerinde, yüzde 37’sinin arama motorlarında başlıyor. 2021 yılından itibaren markaların yüzde 73’ü güncellenen veri güvenliği politikalarından endişe duyuyor. Yüzde 95’lik bir kısım ise veri güvenliğini koruyabilmek ve tüketici kitlelerine ulaşabilmek için yeni stratejiler aramaya başladı. 3. taraf çerezlerin sonunun gelmesi ile daha fazla marka pazar yerlerine yöneliyor” dedi. Sunumunda Retail Media Ads hakkında bilgi veren Adsan, Retail Media’nın reklamcılık dünyasında bir dönüşüm yaratarak perakendecilerin karlılığını artırdığını söyledi. Retail Media Ads’in, 2021’de pazar yeri GMV’lerinin yüzde 8’ini oluşturan bir potansiyele ulaştığını söyleyen Adsan, Retail Media Ads ile kar marjı sağlama potansiyeli yüzde 82 ve Retail Media Ads harcamaları için dünya çapında toplam tahmini pazar boyutunun 100 milyar dolar olduğunu vurguladı.

Etkinliğin son bölümünde ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Insider Ortağı ve Türkiye Ülke Müdürü Ali Can Kamiloğlu, TURKISH SQOU ve Ready2Sale Genel Müdür Yardımcısı Şebnem Tuncer ve Navlungo Kurucu Ortağı ve CEO’su İsa Korkmaz e-ticaret alanındaki çalışmalarını katılımcılarla paylaştı.

Yeni Nesil Akıllı Dijital Kartvizit

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu