E-TicaretKamu & STK'lar

Hindistan E-Ticaret Devleri Sahte Yorumlarla Mücadelede Devletin Yanında!

Hint perakendeciliği devleri, tüketici yorumlarının kalitesini düzenleyen zorunlu standartlara uyumu destekliyor. Tüketici İşleri Bakanlığı, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, aralarında Amazon, Flipkart, Google ve Meta'nın da bulunduğu önde gelen e-ticaret şirketlerinin, tüketici yorumları için "IS 19000:2022 standardı"nın uygulanmasını sağlayan zorunlu bir kalite kontrol düzenlemesini desteklediğini duyurdu.

Hint perakendeciliği devleri, tüketici yorumlarının kalitesini düzenleyen zorunlu standartlara uyumu destekliyor. Tüketici İşleri Bakanlığı, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, aralarında Amazon, Flipkart, Google ve Meta’nın da bulunduğu önde gelen e-ticaret şirketlerinin, tüketici yorumları için “IS 19000:2022 standardı”nın uygulanmasını sağlayan zorunlu bir kalite kontrol düzenlemesini desteklediğini duyurdu.

Bakanlığa göre, toplantıda yapılan görüşmeler sonucu, alışveriş sitelerinde ve uygulamalarında yanıltıcı yorumlardan tüketicileri korumak için bu düzenlemenin önemli olduğuna dair bir fikir birliğine varıldı. Tüketici İşleri Bakanlığı Sekreteri Nidhi Khare toplantıya başkanlık ederken, standartların çevrimiçi alışveriş yapanlar için fiziksel olarak inceleyemeyecekleri ürünler hakkında karar vermelerinde kritik rol oynadığının altını çizdi. Açıklamada, “Sahte yorumların online ortamda varlığı platformların güvenilirliğini tehlikeye atıyor ve yanlış satın alma kararlarına yol açabiliyor” ifadelerine yer verildi.

Yeni standart, yorum yazarlarının ve platform yöneticilerinin sorumluluklarını belirliyor. Standart, yorum yazarlarının kimliklerinin tespit edilmesini, mesajlaşmayı değiştirmek için yorumların düzenlenmesini yasaklıyor ve olumsuz yorumların engellenmesini veya caydırılmasını da yasaklıyor.

Bu hamle, gönüllü olarak yürütülen çalışmaların sahte yorumları etkili bir şekilde azaltmada başarısız olmasının ardından geldi. Bakanlık ayrıca, e-ticaret ile ilgili tüketici şikayetlerinde de 2018’deki 95.270’den 2023’te 444.034’e yükseliş olduğunu belirtti. Bu sayı, toplam şikayetlerin %43’üne tekabül ediyor.

Daha önce bir yıl önce hükümet, e-ticaret sitelerine ücretli yorum yayınlamayı yasaklayan ve bu tür promosyon içeriklerinin açıklanmasını zorunlu kılan kalite standartları yayınlamıştı. Ancak bu standartlar gönüllü olarak uygulanıyordu.

Toplantıda bulunan tüketici hakları aktivisti Pushpa Girimji, bu tür standartları olumlu karşılasa da, asıl önemli olanın bu standartların “uygulanabilirliği”nin sahte yorum belasını etkili bir şekilde kontrol altına almak için kritik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu