E-TicaretDünyaGirişimler

İnşaat Pazaryeri Bosso, 400.000 Dolar Pre-Seed Yatırım Aldı

İnşaat sektörüne özel öncü bir Zambiya e-ticaret platformu olan Bosso, 400.000 ABD Doları tutarında pre-seed finansman turunu tamamladı. Bu sermaye akışı, şirketin sunduğu hizmetleri genişletmesine ve teknolojik gelişmeleri benimsemesine paralel olarak büyüme yörüngesini besleyecek.

2022 yılında Chisepo Chirwa, Mukopaje Singogo, Ibn Kafwanka ve Salwa Shamapande tarafından kurulan Bosso,Zambiya’nın önde gelen online inşaat malzemesi pazarı olarak kendini konumlandırdı. B2B ve B2C kaynağı olarak işlev gören platform, donanım mağazalarına ve müteahhitlere tüm ülke genelinde yüksek kaliteli ve rekabetçi fiyatlı inşaat malzemelerine erişim imkanı sunuyor.

“Başlangıçtaki vizyonumuz, donanım mağazaları için çevrimiçi bir pazar yeri aracılığıyla tedarik sürecini optimize etmekti,” diye açıklıyor Bosso’nun CEO’su Chirwa. “Ancak o zamandan beri, kıtanın 60 milyonluk önemli konut açığını kapatmayı amaçlayan kapsamlı bir B2B ve B2C çözümüne dönüştük.”

Bosso, kısa sürede önemli dönüm noktalarına ulaştı. 1.000’den fazla Zambiya donanım mağazası platforma dahil edildi ve 200’den fazla ev inşaatçısı optimize edilmiş malzeme tedarik hizmetinden yararlandı. Şirketin dört Zambiya eyaletine uzanan erişimi, inşaat malzemesinin verimli bir şekilde teslim edilmesini sağlıyor.

Leonard by Vinci, Launch Africa Ventures, Renew Capital, Change-Com ve bir melek yatırımcı konsorsiyumundan sağlanan pre-seed finansman turu, Bosso’nun Zambiya’daki genişlemesini teşvik edecek ve yenilikçi yeni ürünlerin geliştirilmesini destekleyecek.

“Önümüzdeki iki yıl içinde, topladığımız geniş miktarda veriyi AI teknolojimizi geliştirmek için kullanmayı planlıyoruz,” diye açıklıyor Chirwa. “Bu, sektördeki verimsizlikleri önemli ölçüde azaltacak. Ayrıca, malzeme tedarikinin ötesinde temel hizmetleri içeren yenilenmiş bir platform başlatıyoruz. Buna arazi devri, ‘şimdi biriktir sonra öde’ gibi finansman çözümleri ve bir inşaat şirketi ağına erişim dahil.”

Geleceğe yönelik net bir vizyona sahip olan Bosso, 2025 yılına kadar 5.000’den fazla evin malzemelerini tedarik etmeyi hedefliyor. Ayrıca şirket, Ağustos ayında bir seed finansman turu başlatmayı planlıyor.

“Konut krizi Afrika’da somut bir gerçeklik,” diye vurguluyor Chirwa. “Bosso bu sorunu çözmeye kararlı. Herkesin iyi ve uygun fiyatlı konutlara erişim hakkına sahip olduğuna inanıyoruz. Misyonumuz, başlangıçta Güney Afrika’ya odaklanarak kıtanın tamamında genişlemek. Ayrıca çözümlerimizin sunumunu hızlandırmak için yeni bir yapay zeka destekli inşaat malzemesi asistanı geliştiriyoruz.”

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu