E-TicaretDünyaPazaryerleri

Lüks E-Ticarette Private Shopping App’leri: Tüm Problemlerin Çözümü mü?

Joe Einhorn - 1000$ Üyelik Ücreti olan Private Shopping App Long Story Short Uygulamasının CEO'su ile WWD (Women Wear Daily) Röportaji

Farfetch ve Matches‘in kapanma haberlerinin ardından, Mytheresa‘nın halka arzı iptal edip Net-a-Porter ve Moda Operandi’yi satın almaya yönelmesi, lüks e-ticaret perakendecileri için zorlu günlerin habercisi oldu. WWD’nin daha önce bildirdiği gibi, “25 yılı aşkın bir süre sonra moda sektörü, işlerini online’a taşımanın ve buradan para kazanmanın formülünü hâlâ arıyor.”

İşte tam bu sırada, aylık 1.000 dolarlık üyelik gerektiren özel bir lüks alışveriş platformu ve uygulaması olan Long Story Short devreye giriyor. Platform, yüksek net değere sahip bireyleri ve seçici müşterileri hedefliyor; üyelik ücretini karşılayabilecek bu kitleye, başka hiçbir yerde bulunamayacak özel ürünler ve deneyimler sunmayı amaçlıyor.

Long Story Short’un kurucusu Joe Einhorn, daha önceki sosyal ticaret platformu Fancy ile tanınıyor. Einhorn’un geniş bir ağı var. Platformda Hermès ile sınırlı bir iş birliği gerçekleştirmiş ve yatırımcı ve yönetim kurulu üyesi olarak Kering’in CEO’su François-Henri Pinault gibi isimleri bünyesinde bulundurmuştur.

Long Story Short uygulaması, markalarla doğrudan çalışıyor. Zaten var olan ilişkilerini sürdürürken, aynı zamanda concierge hizmetleri sunuyor ve gizliliği temin ederek verileri üçüncü taraflarla paylaşmıyor. Einhorn’a göre en büyük lüks moda markalarının yöneticileri ya platformun bir parçası ya da varlığından haberdar.

Özel üyelik kulüplerinin popülerleşmesi göz önünde bulundurulduğunda, lüks e-ticaret alışveriş yapanların, uygulamanın sunduğu vintage ve tek parçalık ürünlere ulaşmak için yeni yollar arayacak olması sürpriz değil.

c12a1b7cced4a2726f583b3d3f9869b8 E-ticaret Haberleri Ecommag.net

Lüks E-Ticarette Devrim mi? Long Story Short ile Özel Üyelik Deneyimi

L-S-S Long Story Short Nedir?

Joe Einhorn: Long Story Short, sürekli genişleyen bir insan, ürün ve deneyim koleksiyonunu barındıran özel bir çevrimiçi lüks alışveriş platformudur. Tipik, tek boyutlu online lüks platformlardan farklı olarak LSS, dört temel özellik ile kendini tanımlar: keşif, kolaylık, güven ve çıkarların örtüşmesi.

  • Keşif: Uzman deneyimi ve bakış açısıyla günlük olarak eklenen eklektik ürün yelpazesi.
  • Kolaylık: Dünyanın en havalı ürünlerini -tüm markalar, kategoriler ve fiyat noktaları dahil- tek bir yerden satın alın.
  • Güven: Kimliğinizi gizli tutarak alışveriş yapın ve en iyi fiyatları elde edin.
  • Çıkarların Örtüşmesi: Lüks markalar ve üyelerimizle çıkarların tamamen uyumlu olması için satışlardan elde ettiğimiz kârı göz ardı ediyoruz.

Sorunlu Lüks E-Ticaret Pazarında Özel Kulüp Modelinin Avantajları Nelerdir?

J.E.: Tüketici internetinin doğuşundan bu yana 30 yıla baktığımızda, online lüks pazarda kalıcı başarı hikayeleri yok.Amazon ve eBay için işe yarayan yöntemler başkaları için işe yaramayacaktır. Kalıcı bir online lüks sektörünün oluşması için, kendi çıkarlarından çok tüketiciler için iyi bir sonuç elde etmeyi önceliklendirebilecek bir öncü kuruma ihtiyaç vardır. Long Story Short’u böyle bir kurum haline getirmeyi umuyoruz. Özel bir kulüp olarak, hissedarlardan ziyade üyeler için değer yaratmayı hedefliyoruz.

Uygulama, Geleneksel E-Ticaret ve Satış Modellerinden Nasıl Farklılaşıyor?

J.E.: Geleneksel e-ticaret platformları, Google ve Facebook’tan aldatıcı reklamlarla hızlı müşteri çekmek için aşırı ödeme,satıcı ve tüketicileri bu maliyetleri karşılamak için fazla ücretlendirmeye öncelik verir. LSS siparişlerden para kazanmaz.Biz sadece üyelik ücretlerinden para kazanırız.

Bizim odağımız, üyelere sunabileceğimiz en iyi ürün ve deneyimleri sunarak, üyelerin tüm kategorilerden tek seferde rahatça alışveriş yapmalarını sağlayarak ve üyelerimiz ile “başıboş internet” arasında aracı olarak müzakereleri ve satın almaları onlar adına yürütmek suretiyle onları memnun etmeye yöneliktir. Geleneksel e-ticaret platformları için önemli olan tek başarı metrikleri, satışlardan ne kadar kar elde ettikleridir. LSS için tek önemli başarı metrikleri, üyelerimizin memnuniyetidir.

1.000 Dolarlık Üyelik Ücretiyle Kullanıcılar Neler Kazanıyor?

J.E.: Zaman. Farklı kategorilerde büyülü ürünler ve deneyimler için dünyayı tarıyor, her şeyi eğlenceli bir formatta sunuyoruz ve üyelerin tek bir yerden her şeyi satın almalarını sağlıyoruz. Bu, üyelerimizin keşif ve satın alma işlemlerinde zamandan tasarruf etmelerini sağlar.

Gizlilik. Üyelerimizle “başıboş internet” arasında tampon görevi görüyoruz. Kim olduğunuz, ne satın aldığınız veya kimin için satın aldığınızı asla kimse öğrenemez. Gizliliğinizi korumak bir yana, güvenliğinizle de yakından ilişkilidir:Artık hackerların size, asistanınıza veya ailenizin bir ferdine e-posta adresi veya telefon numarasıyla ulaşması yeterli. Siz hiç görmeyeceğiniz bir mesaj göndererek her şeyi sizden çalabilirler.

Para. Siparişlerinizden biz para kazanmıyoruz. Örneğin, bir üye saatle ilgileniyor ve bizden normalde 100.000 dolara mal olacak bir saat bulmamızı istiyorsa, biz onu 80.000 dolara almaya çalışacağız. Ancak 2024 yılında çevrimiçi alışverişin hatalı pazar yeri ekonomisi nedeniyle bu saat 120.000 dolara listelenebilir. Üyelik ücretleriyle size aylık 1.000 dolarlık bir üst sınır koymaktan memnuniyet duyarız, tek bir siparişte yüz binlerce dolar kazandırsanız bile size yüz binlerce dolar kazandırırız.

Uygulama, Gizlilik ve Lüks Deneyimi Sunmada Zengin Müşterilerine Nasıl Hitap Ediyor? Rehberlik Hizmeti Nasıl Çalışıyor?

J.E.: Her şey satılık. Her şey mevcut. Her şey mümkün. Üyeler, seçimimize göz atabilir veya arzu ettikleri herhangi bir şeyi bulmamızı isteyebilir; bu arzu LSS’de veya başka bir yerde görünürde mevcut olmasa veya sadece bir konsept olsa bile. Bir şey istediğinize karar verdiğinizde, onu sizin için en iyi fiyata müzakere etmek ve elde etmek bizim görevimizdir.Hiçbir satıcıyla sizin hakkınızda bilgi paylaşmazken, eserin kimden ve nereden temin edildiği, kökeni, fiyatı vb. tüm bilgileri sizinle paylaşırız.

Geleceğin Lüks E-Ticaretini Nasıl Görüyorsunuz?

J.E.: Lüks online perakende, tüketici internetindeki son büyük fırsattır. Herkes vazgeçti. Diğer tüm alanlar çözüldü. 30 yıl geçti ve e-ticaret hala küresel lüks satışlarına yalnızca artımlı bir katkı sağlıyor. LSS, modelimizle bunu başaracak ve sonunda, yalnızca e-ticaret ile entegre e-ticaret (mağazalarda ödemeler için uygulamaların yardımıyla desteklenen fiziksel satışlar) arasında tüm lüks işletmeler online’a taşınacak.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu