GenelGirişimler

Oddity, Birinci Çeyrekte “Rekor” Gelir Büyüme Rekoru Kırdı ve Yılın Tamamı İçin Beklentileri Yükseltti

Şirket, Il Makiage ve SpoiledChild'ın milyar dolarlık markalar olma yolunda olduğunu söyledi.

Oddity.com, yapay zeka ve veri bilimi kullanan bir güzellik ve sağlık şirketidir. Şirket, cilt ve saç analizleri, ürün önerileri ve yapay zeka destekli molekül keşfi gibi ürünler sunar. Hedefleri, geleneksel yöntemleri bozarak ve kişiselleştirilmiş deneyimler sunarak güzellik ve sağlık endüstrisini dönüştürmektir.

Önemli Noktalar:

  • Oddity Tech, bir şirket basın bültenine göre Çarşamba günü “rekor” olarak nitelendirdiği 212 milyon dolarlık ilk çeyrek net geliri bildirdi. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre %28’lik bir artışa işaret ediyor.
  • Güzellik markaları SpoiledChild ve Il Makiage’ın sahibi olan şirket, rekor net gelirle birlikte %68 artışla 33 milyon dolarlık rekor net kar açıkladı. İşletme karı ise 2023 yılının aynı dönemine göre %58 artışla yaklaşık 39 milyon dolar oldu.
  • Oddity, birinci çeyrek sonuçlarının güçlü performansına dayanarak, net gelirinin 626 milyon dolar ile 635 milyon dolar arasında olmasını beklediği ve bunun geçen yıla göre %23 ila %25 arasında bir büyümeye karşılık geldiği şeklinde tüm mali yıl için beklentilerini yükseltti.

Hızlı Bakış:

  • Oddity, Temmuz ayında halka arz edildiğinden beri her çeyrekte önemli bir gelir artışı gösterdi.
  • Şirket, geçen mali yılda 509 milyon doların üzerinde net gelir bildirdi. Kurucu ortak ve CEO Oran Holtzman, mevcut iki markaları Il Makiage ve SpoiledChild’ın satışlarının 1 milyar dolarlık sınırına ulaşmasını hedeflediklerini söyledi.
  • Holtzman, Çarşamba günü şirketin kazanç çağrısında, “Platformumuzun ölçeklenebilir bir makine olduğunu tekrar tekrar kanıtladık” dedi. “Son beş yılda elde ettiğimiz 50 milyondan fazla kullanıcımızın ve iki milyardan fazla veri noktamızın gücü bu başarının arkasındaki temel faktörler. Veri, teknoloji ve çevrimiçi talebin yüksek olduğu bir kategorinin bu birleşimi, her alanda tutarlı bir şekilde kazanmamızı sağladı.”
  • Oddity, 2025 yılında iki yeni marka daha lanse etmeyi planlıyor. Bunlardan birinin akne, egzama ve diğer cilt sorunlarına çözüm sunması bekleniyor. Holtzman, “3. ve 4. markalarımız güzellik ve sağlık alanındaki iki büyük kategoride oluşturuluyor. Her biri için fırsatın çok büyük olduğuna inanıyor ve bu büyük fırsatı yakalamak için çok zaman ve çaba harcıyoruz” dedi.
  • Son aylarda ekonominin çeşitli segmentleri sorun yaşarken, güzellik sektörü istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. McKinsey & Company ve The Business of Fashion’ın geçen yılki raporuna göre, sektörün 2027 yılına kadar yıllık %6 oranında büyümesi bekleniyor. Rapora göre, ABD’de çevrimiçi güzellik ürünleri satışlarının 2027 yılına kadar 45 milyar dolara ulaşması tahmin ediliyor.
  • ABD’nin önde gelen güzellik perakendecilerinden biri olarak görülen Ulta Beauty, 2025’te Meksika’da fiziksel mağazalar açarak genişleme planlıyor. Marka, 2023 yılında net satışlarının %18,3 artarak 10,2 milyar dolara ulaştığı güçlü bir yıl geçirdi.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu