E-İhracatE-TicaretPazarlama

Paul Demery Yazdı; Yağ Filtresi Satmak mı İstiyorsunuz? Ürün Bilgilerini Gözden Geçirin!

Online otomobil parçaları satışında Amazon ve Walmart alıcıları etkileyen ürün sayfaları sunuyor olsa da, yeni bir rapora göre dijital içerik yönetimi tüm sektör için önemli bir mücadele.

Online otomobil parçaları satışında Amazon ve Walmart alıcıları etkileyen ürün sayfaları sunuyor olsa da, yeni bir rapora göre dijital içerik yönetimi tüm sektör için önemli bir mücadele.

Rapor, otomobil parçalarının online satışını inceliyor ve genelde içerik kalitesinin düşük olduğunu belirtiyor. Bu durum,daha iyi ürün bilgileriyle dönüşüm oranlarını ve satışları artırmak için online satıcılara fırsat tanıyor.

Başarılı Online Satış için Ürün Bilgisi Önemli

Raporda, etkili bir şekilde çevrimiçi ürün sunumu için şunlara dikkat edilmesi gerektiği vurgulanıyor:

  • Ürün Taksonomisi: Bu sayede müşteriler birden fazla kategoride aradıkları ürünleri kolayca bulabilirler.
  • Detaylı ve Doğru Açıklamalar & Görseller: Müşterilerin satın alma kararlarını vermeleri ve size güvenmeleri için ürün açıklamalarının kapsamlı ve doğru olması, resimlerin ise kaliteli olması gerekir.

Ancak araştırma, satıcıların yalnızca yarısının etkili ürün veri yönetimi uyguladığını ortaya koyuyor. Bu da potansiyel müşterilerin ürünler hakkında bilgi eksikliği yaşayabileceği anlamına geliyor.

Otomotiv Satış Sonrası Pazarında Dijital İçerik Geride Kalıyor

Rapora göre dijital teknolojideki gelişmelere rağmen otomotiv satış sonrası pazarı hala veri yönetiminde otomasyon ve akışkanlıktan ziyade elle veri girişi, gözden geçirme ve normalleştirmeye ağırlık veriyor. Bu durum, etkili çevrimiçi ürün içeriği yönetiminde verimlilik ve doğruluk eksikliğine yol açıyor.

Raporda, yedi perakendecinin genel içerik yönetimi, veri taksonomisi ve frenler, araç aküleri, yakıt pompaları ve yağ filtreleri dahil olmak üzere sekiz otomobil ürünü kategorisine göre içerik performans puanları yer alıyor.

Genel lider olarak Amazon ve Walmart öne çıksa da, perakendeci puanları birden fazla puanlama alanında büyük ölçüde değişiyor. Genel içerik için raporda, Amazon’un “diğer perakendecilerden daha fazla içerik sağladığı” için en üst sırada yer aldığı belirtiliyor. Taksonomi açısından ise en yüksek puanı AutoZone alıyor, ardından NAPA geliyor; Amazon ise “düşük” bir puan alıyor.

Sekiz ürün kategorisi arasında raporda etkili içerik stratejileri kullanan birkaç perakendeci öne çıkıyor. Bunlardan biri fren disklerinde detaylı ürün açıklamaları sunan Advance Auto Parts, diğeri ise hem detaylı ürün açıklamaları hem de 360 derecelik görseller sunan buji ürünlerinde O’Reilly Auto Parts.

Raporda, tüm perakendeciler arasında genel olarak en etkili içeriğe sahip ürün kategorisinin araç aküleri olduğu belirlendi. Raporda ayrıca RockAuto’nun öne çıkan tüm akü ürünleri için teknik özellik belgeleri sağladığı belirtildi. Yağ filtrelerinin ise genel olarak en yetersiz içeriğe sahip olduğu görüldü ancak raporda yağ filtresi ürün açıklamaları için Walmart ve Amazon’un “sürekli olarak daha fazla içerik sağlayarak bu kategoride açık ara lider” oldukları belirtildi. Fakat Walmart, zengin görseller ve dokümantasyon eksikliği nedeniyle “düşük” görüntüleme puanı aldı.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu