Genel

Perakende Devi Walmart Şirket Merkezine Yüzlerce Çalışanı Taşıyor, Bazı Pozisyonlar Kapanıyor.

Perakende devi Walmart, ülke çapında yüzlerce kurumsal çalışanı işten çıkarıyor veya yerlerini değiştiriyor. Bu hamle,şirketin birçok çalışanını Arkansas'taki genel merkezine taşımasıyla bağlantılı.

Walmart, Salı günü çalışanlarına gönderdiği bir bilgilendirme notuyla bu durumu teyit etti. Personel Direktörü Donna Morris, notta bu adımın Covid-19 pandemisinden sonra daha fazla çalışanı ofise geri getirmeyi amaçladığını belirtti.Şirket, daha önce Şubat 2022’de kurumsal çalışanlarını Bentonville, Arkansas’taki genel merkezine geri çağırmıştı.

Şimdi ise Walmart bir adım daha ileri gidiyor. Uzaktan çalışanların ve Dallas, Atlanta ve Toronto’daki ofislerde çalışanların büyük çoğunluğundan yeniden yerleşmeleri istendi. Morris’in açıklamasına göre, bu çalışanların çoğu şirketin Arkansas genel merkezine taşınacak, ancak bazıları San Francisco Körfez Bölgesi veya New Jersey, Hoboken’deki ofislere yerleştirilecek.

Morris bilgilendirme notunda ayrıca, “Bazı iş birimlerimizde yapılan değişiklikler, kampüs içi birkaç yüz pozisyonun azaltılmasıyla sonuçlanacak. Genel olarak oran olarak düşük sayıda olsa da, bu değişikliklerden etkilenen her bir çalışanımıza destek olmaya odaklanmış durumdayız.” ifadelerine yer verdi.

Walmart, kesin olarak kaç çalışanın etkilendiğini belirtmedi. Bu haber, şirketin oldukça merakla beklenen kazanç raporunun Perşembe günü yayınlanmasından birkaç gün önce geldi.

İşten çıkarmalar, indirim mağazası devi için en son maliyet azaltma hamlesi. Walmart, Nisan ayı sonlarında Arkansas,Florida, Georgia, Illinois ve Texas’ta bulunan 51 sağlık kliniğini kapatacağını duyurmuştu. Doktor, diş hekimi ve terapi randevuları sunan yeni klinikler, indirim mağazası devini sağlık sektöründe daha düşük fiyatlar sunmaya odaklayan Walmart Health girişiminin bir parçasıydı. Şirket, web sitesinde yer alan duyuruda, sağlık kliniklerinin mali açıdan sürdürülebilir olmadığını belirtmiş ve klinikleri mağazalarının yanına açmıştı.

Yaklaşık 1,6 milyon çalışanı bulunan Walmart, ülkenin en büyük özel sektör işvereni. Bu çalışanların çoğu ülke çapındaki mağazalarda görev yapıyor.

Walmart’ın daha fazla çalışanı Bentonville’e getirmek için başka bir nedeni daha var: Şirket, burada yaklaşık 350 dönümlük bir kampüs inşa ediyor. Halihazırda devam eden bu önemli projede 12 ofis binası, otoparklar, bir otel ve diğer olanaklar yer alacak. Kampüsün ilk birkaç binası, içerisinde bir fitness merkezi ve bir kreş de dahil olmak üzere,halihazırda açıldı.

Bu işten çıkarmalar ve yer değiştirmeler hakkındaki haberler ilk olarak Wall Street Journal gazetesinde yer aldı.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu