Lojistik & Kargo

Rapor yayımlandı! Posta sektörü e-ticaretle gelirlerini katladı

Türkiye'nin posta sektörü, son yıllarda e-ticaret hacmindeki artışın etkisiyle büyük bir ivme kazanarak gelirlerini katladı. 2023'ün ilk yarısı itibarıyla sektörün net satış gelirleri yıllık bazda iki katına çıkarak 25,3 milyar lira seviyesine ulaştı. Bu başarı, sektörde istihdam edilen kişi sayısını da 100 bine yaklaştırdı.

Posta sektörü, e-ticaretin büyümesiyle gönderi hacimlerindeki artış sayesinde 2023’ün ilk yarısında gelirlerini 25,3 milyar liraya çıkardı. Sektör, özellikle COVID-19 salgını ve e-ticaretin etkisiyle büyüme ivmesini sürdürüyor.

“Yetkilendirilmiş İşletmeci Sayısı Arttı”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından açıklanan verilere göre, sektörde yetkilendirilmiş işletmeci sayısı 46’ya yükseldi. Bu işletmecilere ulusal ve yerel olmak üzere 52 yetkilendirme verildi.

“E-Ticaretin Büyümesiyle Net Satış Gelirleri Arttı”

Posta sektörü, e-ticaret hacmindeki artışın etkisiyle son 5 yılda gönderi hacimlerini ve gelirlerini önemli ölçüde artırdı. 2019’un ilk yarısında 3,5 milyar lira olan net satış gelirleri, 2023’ün ilk yarısında 25,3 milyar liraya ulaştı.

“Haberleşme Gönderilerinde Artış”

Sektördeki haberleşme gönderileri sayısı 2023’ün ilk 6 ayında 220,3 milyon olarak gerçekleşti. Şehirlerarası gönderilerin yüzde 84,8’lik payı dikkat çekerken, haberleşme gönderilerinden elde edilen gelir de yıllık yüzde 61 artışla 3,1 milyar liraya ulaştı.

“Posta Kargosu ve Koli Gelirleri Hızla Artıyor”

Özellikle e-ticaretin hızla büyümesiyle posta kargosu ve koli gelirleri de dikkat çekiyor. Bu gelirler, 2019’da 6,5 milyar lira iken, 2023’ün ilk yarısında 22,2 milyar liraya yükseldi.

“Yatırım Bütçesi Arttı, İstihdam Sayısı Artış Gösterdi”

Sektördeki büyüme, hizmet sağlayıcılarının yatırım bütçesini artırdı. 2019’da 880 milyon lira olan toplam yatırım miktarı, 2023’ün ilk yarısında 1 milyar 515 milyon lirayı geçti. Türkiye genelinde toplam 9 bin 915 posta acente/şubesi hizmet veriyor ve sektörde çalışan personel sayısı 97 bin 573’e yükseldi.

“Sektördeki Büyüme E-Ticaretin Artışıyla Paralel”

Sektörde yaşanan büyüme, son 5 yılda e-ticaret hacmindeki artışa paralel olarak gerçekleşti. Net satış gelirleri, 2019’un ilk yarısına göre 7 katına çıkarak 2023’ün ilk yarısında 25,3 milyar liraya yükseldi.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu