Lojistik & KargoDünya

Senegalli B2B e-Ticaret Startup’ı Maad, 3,2 Milyon Dolar Tohum Yatırımı Aldı

Batı Afrika'nın B2B e-ticaret sektöründeki zorluklara rağmen Senegal merkezli Maad, 3,2 milyon dolarlık borç-özkaynak fonlamasıyla büyümesini hızlandırmayı hedefliyor.

Ventures Platform öncülüğünde gerçekleştirilen tohum yatırım turuna SeedstarsInternational Ventures, Reflect Ventures, Oui Capital, Launch Africa, Voltron Capital ve Alumni Ventures gibi önemli yatırımcılar katıldı. Borç finansmanının 900.000 dolarlık kısmı ise Fransız kalkınma finans kuruluşu Proparco ve yerel bankalar tarafından sağlandı.

Maad’ın uçtan uca dağıtım platformu, küçük esnafların hızlı tüketilen tüketim mallarını (FMCG) doğrudan tedarikçi firmalardan satın almalarını sağlayarak bayi zincirlerinden kaynaklanan stok sıkıntısı ve yüksek maliyet gibi sorunları ortadan kaldırıyor.

2020 yılında kurulan Maad, Sidy Niang (CEO) ve Jessica Long (COO) tarafından başlangıçta veri toplama hizmeti veren bir girişimken, daha sonra şirketlerin kendi iç dağıtım ağlarını yönetmelerine yardımcı olacak yazılım geliştirmeye yöneldi. FMCG tedarikçilerinin bu yazılımı dağıtım zorluklarını çözmek için kullanması, Eylül 2021’de B2B e-ticaret platformunun lansmanına ilham kaynağı oldu.

Niang, “Müşterilerimizin yazılımımızı kendi dağıtımları için kullandığını gördük. Yazılım çok değer sağlıyordu ve tüm küçük mağazaların satın aldığı ürünleri aynı platformda toplamanın çok daha fazla değer yaratabileceğini düşündük.” dedi.

Müşteriler siparişlerini startup’ın çağrı merkezi, saha çalışanları veya uygulaması üzerinden verebiliyor. Siparişlerin %75’i bu şekilde gerçekleşiyor. Siparişler Maad’ın kendi depolarından karşılanıyor ve maliyeti düşürmek ve hizmetlerin tutarlılığını sağlamak için şirket içi teslimat hizmeti kullanılıyor.

Long, “Tüm lojistik işini üstlenmeye karar verdik. Bunun nedeni, bunun düşük marjlı bir iş olması. Bu şekilde iyi hizmet sunabileceğimizi ve müşterilerin güvenilirlik ihtiyaçlarını karşılayabileceğimizi düşünüyoruz. Üçüncü taraf bir tedarikçiye güvenseydik benzer bir hizmet sunabileceğimizi sanmıyorum.” dedi.

80 tedarikçi ağı ve 6.500 aktif perakendeciye hizmet veren Maad, aylık GMV’sinin 3 milyon dolara ulaştığını iddia ediyor.Şirket, tedarikçilerle yakın çalışmanın kendilerine belirli ürünlere özel erişim sağladığını ve fiyatları rekabetçi hale getirerek küçük perakendecileri platformlarına çektiğini vurguluyor. Bu perakendeciler, müşterilere yakın olmaları nedeniyle Sahra Altı Afrika’daki ev perakende satışlarının yaklaşık %80’ini karşıladıkları için üreticiler için önemli bir satış kanalı konumundalar.

Maad gibi girişimler, ürün ve perakendeciler hakkında veri toplayarak tedarikçilerin daha iyi iş kararları almalarına yardımcı olurken, aynı zamanda gayri resmi perakendecilerin stok temini ve finansman sorunlarını çözüyor.

maad logo E-ticaret Haberleri Ecommag.net

Bu yatırım, yatırımcıların düşük marjlar ve yatırım gerektiren iş modeli nedeniyle Afrika’daki B2B e-ticaret işletmelerini desteklemekten çekindikleri bir dönemde gerçekleşti. Wabi, Wasoko ve MaxAB gibi şirketler bu durumdan dolayı ölçeklerini küçültmek zorunda kalırken, Zumi ve YC mezunu MarketForce’un RejaReja gibi girişimler ise faaliyetlerini durdurdu. Bu durum, 2021 ve 2022’de sektörün bir yatırım patlaması yaşamış olmasının ardından yaşandı.

Senegal’de ilk olma avantajına sahip olduğunu iddia eden Maad, yıl sonuna kadar Fransızca konuşulan bölgelerde yeni bir pazara girmeyi hedefliyor. Aynı zamanda, esnafların kredi ile stoka erişimini sağlamak için “şimdi al, sonra öde” (BNPL) hizmetini başlatmayı planlıyor.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu