E-TicaretTeknoloji

Shopify, Çinli Taklidi Shopline’ı yazılım ihlali nedeniyle dava etti.

E-ticaret Devi Shopify, Rakibi Shopline'ı Kopyalama Suçundan Mahkemeye Verdi

İki büyük e-ticaret teknolojisi şirketi, yazılım kopyalama ve telif hakkı ihlali iddiaları nedeniyle yakında mahkemede karşı karşıya gelecek.

  • Shopify, e-ticaret platformu geliştiricisi ve hizmet sağlayıcısıdır.
  • JOYY Inc. ise NASDAQ’ta işlem gören video tabanlı bir sosyal medya platformudur.

ABD’nin New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde açılan dava, Shopline Commerce Pte. Ltd. ve Shopline US Inc.‘in, Shopify’ın özelleştirilebilir vitrin şablonları oluşturulmasını sağlayan Dawn adlı bilgisayar programının taklit bir versiyonunu oluşturduğunu iddia ediyor.

Shopify, açtığı davada “Satıcılarımız, Dawn’u kullanarak hızlı bir şekilde etkileyici bir online varlık oluşturmak veya benzersiz mağazalarını tasarlamak için kullanabilir.” diyor. “Bu program, Shopify çalışanlarının binlerce saatlik yaratıcı çabasının ve milyonlarca dolarlık yatırımın ürünüdür ve Dawn, Amerika Birleşik Devletleri’nde tescil edilmiş telif hakları ile korunmaktadır.”

Kuzey Amerika’da en iyi 1000 online perakendecinin 117’si e-ticaret platformu olarak Shopify’ı kullanıyor.

Bu sayı, Digital Commerce 360’ın yıllık web satışlarına göre bölgedeki en büyük online perakendecileri içeren veritabanına dayanıyor. 2023 yılında, bu 117 online perakendeci birlikte 9,72 milyar dolardan fazla web satış gerçekleştirmiştir.

Shopify, Shopline’ın Dawn’u kopyaladığını ve şu anda “Seed” adlı “hafifçe gizlenmiş bir taklit” ürününü dağıttığını iddia ediyor.

Shopify davasında, “Shopline’ın Dawn’dan türettiği ürün hâlâ Shopline’ın toptan kopyalamasının kanıtlarını taşıyor.” deniyor. “Dosya yapısı ve düzeni, dosya adları, işlev adları, kod satırları ve hatta simge kodları Shopify’ın orijinalinden Seed’de hala bulunabilir. ‘Shopify’ adı, Shopline’ın dağıttığı Seed’in çeşitli versiyonlarının kodunda hala görünmektedir. Ayrıca Shopify, Joyy tarafından barındırılan bir Çince web sayfasında ‘Seed Theme’ başlığını taşıyan ve hala ‘dawn-test’ başlıklarını içeren bir sayfa buldu.”

Shopify sözcüsü yaptığı açıklamada, “Shopify ürünlerinin bütünlüğünü korumak için Shopline’a karşı agresif bir hukuki işlem başlattık.” dedi. “Fikri mülkiyetimizi kötü niyetli aktörlerden şiddetle savunmaya devam edeceğiz.”

Shopify davası, Shopline’ın hem ABD’de hem de global olarak Shopify’ın telif hakkını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Dava dilekçesinde, “Seed’i oluşturmak için Shopline, Dawn’ın yetkisiz bir kopyasını oluşturarak başladı, bu yetkisiz kopyayı farklı bir programlama diline çevirdi ve ardından Dawn kodunda kozmetik değişiklikler yaptı.”deniyor. “En üst düzeydeki organizasyondan en alt düzeydeki tek tek kod satırlarına kadar, Shopline’ın kopyalama kanıtları ezicidir. Seed’in dizin düzeni Dawn’un düzeniyle eşleşir, aynı adları ve aynı etiketleri kullanır ve kod için aynı içeriğe sahiptir. Bu, programlar bağımsız olarak geliştirilmiş olsaydı olmazdı.”

Shopify, mahkemeden bir durdurma kararı ve belirtilmemiş yasal tazminat ve mahkeme masrafları talep ediyor. Bölge mahkemesi henüz bir duruşma için ön tarih belirlemedi.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu