Kamu & STK'larDünyaGenel

Sözcü: Global Fon Yöneticileri E-ticaret Yasası Hakkında Konuştu: Türkiye’ye yatırım yapmak daha zor olur

Fon yöneticileri yeni e-ticaret yasasını sıra dışı buldu. e-ticaret yasasında yapılan düzenlemelerin aynı zamanda tüketicinin aleyhine sonuçlar doğurabileceği ifade ediliyor.

Yeni bir düzenleme yapılan e-ticaret yasası ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Avrupa’nın önde gelen fonlarından Princeville Capital Kurucularından ve Yönetici Ortağı Emmanuel Desousa, düzenleme hakkında Sözcü Gazetesine açıklamalarda bulundu. Düzenlemenin bazı firmalara rekabet avantajı sağlarken, diğerlerini rekabet yarışında gerilere atacağını anlatan Desousa, “Bu kısım bize biraz sıra dışı geldi. Ümit ediyoruz ki bu bir an önce ele alınıp düzeltilir. Aksi takdirde bundan zarar görecek olan tüketicilerdir, satıcılardır. Yatırımcılar için de Türkiye’de yatırım yapmak daha zor olacaktır” dedi.

ULUSLARARASI ÖRNEKLER

Düzenlemelerin şeffaflığın sağlanması adına çok önemli olduğunu belirten Desousa, yabancı yatırımcılar için en önemli noktanın mevzuatta öngörülebilirlik olduğunu dile getirdi. Bu koşullar sağlanırsa yatırımlara devam edebileceklerini açıklayan Desousa, şöyle devam etti: “Yeni düzenleyici ortam ile ilgili unsurlar yatırımcıların kendilerini rahat hissetmelerini çok zorlaştırıyor. Özellikle de bazı şirketlerin boyutlarından dolayı orantısız bir şekilde vergilendirildiği yönündeki izlenim ya da ödeme sistemleri, pazaryerinin düzenlenmesi gibi birtakım yetkilerinin kısıtlanması gibi konular başka ülkelerde görmediğimiz konular. Türkiye’de e-ticaret düzenlemeleri için uluslararası örneklerin iyi incelenmesi son derece faydalı olacaktır.”

06 emmanuel desousa yeni E-ticaret Haberleri Ecommag.net

Emmanuel Desousa

Kim kazanacak, kim kaybedecek belirleniyor

ABD, Avrupa, Asya gibi birçok bölgede yatırımlar yaptıklarını anlatan Emmanuel Desousa, Türkiye’deki ilk yatırımlarını Trendyol‘a yaptıklarını kaydetti. Yeni e-ticaret yasasının büyük soru işaretlerine neden olduğunu ifade eden Desousa, “Artık adil rekabeti tesis etmenin ötesinde, herkes için eşit kuralları tesis etmenin ötesinde farklı bir noktaya geçiyorsunuz. Kim kazanacak kim kaybedeceği belirleme noktasına geliyorsunuz” diye konuştu

Yeni Nesil Akıllı Dijital Kartvizit

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu