Ödeme YöntemleriTeknoloji

Visa Tokenizasyon ile Önemli Bir Eşiğe Erişti: Küresel E-ticaret Gelirine 40 Milyar Dolar Katkı Sağladı

Visa, tokenizasyon teknolojisinde yeni bir kilometre taşına ulaşarak, küresel işletmeler için 40 milyar ABD Dolarından fazla ek e-ticaret geliri yaratırken, 650 milyon ABD Doları tutarında da dolandırıcılık tasarrufu sağladığını duyurdu.Ödeme devi, teknolojiyi on yıl önce kullanıma açmasından bu yana 10 milyardan fazla token發行 (hakkı発行) ettiğini belirtti.

  • Visa, 10 yıl önceki lansmanından bu yana 10 milyardan fazla tokenize işlem gerçekleştirdiğini açıkladı.
  • Şirket tarafından işlenen işlemlerin şu anda %29’u tokenizasyon teknolojisini kullanıyor.

Visa, tokenizasyon teknolojisinde yeni bir kilometre taşına ulaşarak, küresel işletmeler için 40 milyar ABD Dolarından fazla ek e-ticaret geliri yaratırken, 650 milyon ABD Doları tutarında da dolandırıcılık tasarrufu sağladığını duyurdu.Ödeme devi, teknolojiyi on yıl önce kullanıma açmasından bu yana 10 milyardan fazla token kullanımını elde ettiğini belirtti.

Visa Tokenizasyonunun Etkisi

Visa, 2014 yılında hassas kişisel verilerin yerini kriptografik anahtarlarla doldurmak için bir çözüm olarak tokenizasyonu kullanıma sundu. Bu teknoloji, dijital ödemeleri güvence altına almayı ve dolandırıcılığı önlemeyi vaat ediyor. Visa,işleme aldığı tüm işlemlerin %29’unda token kullanıldığını belirtti.

Visa’nın Ürün Sorumlusu Jack Forestell şunları söyledi: “Bugün ulaştığımız kilometre taşı, tokenizasyonun on yıl önce teknolojiyi piyasaya sürdüğümüzden bu yana tüm ödeme ekosistemi üzerindeki etkisini temsil ediyor. Tokenlar oyunu değiştirdi, çevrimiçi ödemeleri güvence altına aldı ve daha fazla yeniliğe zemin hazırladı – telefondan temassız ödemelerden yapay zeka çağında verilerimiz üzerinde daha fazla kontrole sahip olduğumuz bir geleceğe geçişe kadar.”

Token kullanımının küresel ödeme onaylama oranlarında altı baz puanlık bir artışa yol açtığı ve dolandırıcılık oranlarını %60’a kadar düşürdüğü bildiriliyor. Şu anda 8.000’den fazla kuruluş ve 1,5 milyondan fazla e-ticaret şirketi günlük olarak Visa tokenlarından yararlanıyor.

Bu büyümeye rağmen, birçok tüketici hala veri gizliliği konusunda kendini güvende hissetmiyor. Visa tarafından yapılan bir araştırma, küresel çapta tüketicilerin üçte birinden azının verileri üzerinde kontrol sahibi hissettiğini ortaya koydu.Visa, bu sorunu, kişisel veri kullanımında daha fazla şeffaflık ve kontrol vadeden veri tokenları aracılığıyla ele almayı hedefliyor.

Kapsamın Genişletilmesi

Visa, yakın zamanda FinTech hızlandırıcı programına Afrika’nın dört bir yanından 22 girişimciyi dahil etti. 12 hafta süren program, bu girişimlere mentörlük, eğitim, network oluşturma fırsatları ve fonlara erişim sağlamayı amaçlıyor.

Seçilen girişimler, Afrika’nın FinTech ekosistemindeki benzersiz zorlukları ve fırsatları ele almak üzere tasarlanmış neo-bankacılıktan sosyal ticarete kadar çeşitli çözümler sunuyor. Bu çeşitlilik, Visa’nın anlamlı değişime yol açabilecek geniş bir yenilik yelpazesini destekleme konusundaki kararlılığını yansıtıyor.

Program, girişimcilerin yeniliklerini kilit paydaşlara, yatırımcılara ve girişim sermayedarlarına sergileyecekleri bir Demo Günü ile sona erecek. Bu etkinlik, girişimcilerin görünürlük kazanmaları ve potansiyel olarak girişimleri için daha fazla destek almaları için bir platform görevi görecek.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu