DünyaE-TicaretGenelKamu & STK'lar

Viyetnam Ticaret Bakanlığı, E-ticaret’in Sürdürülebilir Gelişimi için Tüketici Korumasını Artıracak

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nguyen Hong Dien, 4 Haziran'da Ulusal Meclis soru-cevap oturumunda, Bakanlığın sürdürülebilir e-ticaret gelişimini sağlamak için tüketici korumasını artırmaya odaklanacağını belirtti.

Vietnam E-Ticaret Sektöründe Tüketici Korumayı Artırmayı Hedefliyor

Hanoi (VNS/VNA) – Viyetnam Sanayi ve Ticaret Bakanı Nguyen Hong Dien, 4 Haziran’daki Ulusal Meclis soru-cevap oturumunda Bakanlığın sürdürülebilir e-ticaret gelişimini sağlamak için tüketici korumasını artırmaya odaklanacağını belirtti.

Meclis’e e-ticaret hakkında rapor veren Dien, e-ticaretin önemli bir dağıtım kanalı olduğunu ve finansal hizmetlerin ve modern ödeme sistemlerinin gelişimine önemli ölçüde katkı sağladığını vurguladı.

2023 E-ticaret Pazarı 20,5 Milyar USD

Bakanlık istatistiklerine göre, Vietnam 2023 yılında dünyada e-ticaret büyüme oranı en yüksek beş ülke arasında yer alıyor ve 2022’ye göre %25 oranında büyüyor. Vietnam’ın perakende e-ticaret pazarının 2023 yılında 20,5 milyar USD değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Ancak Dien, e-ticaretin bu hızlı büyümesi sırasında kişisel veri ihlali riski, sahtecilik ve vergi kaybı olmak üzere üç ana sorundan bahsetti.

Bakanlık, e-ticaret platformlarından ve web sitelerinden 6.200’den fazla çevrimiçi mağazayı toplam 23.359 adet ihlalli ürünle birlikte denetleme, kaldırma ve bloke etmelerini istedi. 834 davayı incelediler ve toplam 12 milyar VND para cezası uyguladılar.

Dien, bunun nedenlerinden biri olarak sahte ürünler için caydırıcı yaptırımların yetersizliğini gösterdi.

Temmuz ayı başından itibaren yürürlüğe girecek olan 2023 Tüketici Haklarının Korunması Yasası, e-ticaret dünyasında tüketicileri daha iyi koruması bekleniyor.

Dien, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nu geliştirmek için Kamu Güvenliği Bakanlığı ile de koordinasyon içinde çalıştığını söyledi.

E-ticaret platformlarının ayrıca kişisel verilerin korunması hakkında kamu politikalarını açıklaması gerekecek.

Sahteciliğe karşı mücadelede, ürün menşei ve kalitesi üzerindeki denetimlerin artırılacağını belirten Dien, yerli üreticileri ürün kalitesini artırmaya odaklanmaya ve Vietnamlı malları önceliklendiren kampanyaları güçlendirmeye teşvik etmenin gerekli olduğunu vurguladı.

Bakanlık özellikle, e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlerin ve platformlardaki yabancı satıcıların yönetimi hakkında bir kararname önerdiğini söyledi.

Dien ayrıca, Bakanlığın düşük değerli ithal ürünler üzerindeki katma değer vergisi ve ithalat vergisi muafiyetlerinin kaldırılmasını önerdiğini belirtti.

Bakan, dört büyük yabancı e-ticaret platformunun aylık yaklaşık 1 milyar USD değerinde ithalat ürünü işlem yaptığını ve bu durumun önemli bir vergi kaybına yol açtığını tahmin etti.

2021 yılında bile yaklaşık 21 milyar USD’lik gelir üzerinden elde edilen e-ticaret vergisi gelirlerinin yaklaşık 100 trilyon VND olduğu tahmin ediliyor. Dien, e-ticaret piyasasının vergi yönetimini iyileştirmek için veri bağlantısını ve bilgi paylaşımını artırmanın gerekli olduğunu sözlerine ekledi.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu