PazaryerleriE-İhracat

Zalando Çeyrek Raporu Yayınlandı. Karlılığı Artarken Cirosu Düştü

Online moda platformu Zalando, ilk çeyrekte cirosunu düşürse de karlılığını önemli ölçüde artırdı. Şirket, lojistik altyapısını diğer e-ticaret şirketlerine açarak büyümesini sürdürmeyi planlıyor.

Online moda platformu Zalando, bu yılın ilk çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin cirosu geçen yılın aynı dönemine göre %0,6 düşerek 2,2 milyar Euro oldu. 2023 yılında ilk çeyrek cirosu 2,3 milyar Euro seviyesindeydi. Ancak platformun düzeltilmiş FAVÖK’ü (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar), %1,3’lük bir kar marjına karşılık gelen 28,3 milyon Euro’ya yükseldi.

Bu sonuçlar, Zalando’nun 2023 yılındaki performansıyla paralellik gösteriyor. Geçen yıl da şirketin cirosu düşerken FAVÖK’ü neredeyse iki katına çıkmıştı. Bunu takiben Zalando, diğer e-ticaret şirketlerine destek sağlamaya odaklanacağını duyurdu. Bu doğrultuda, şirket lojistik altyapısını, yazılımı ve hizmet yeteneklerini açtı. Sonuç olarak, ilk çeyrekte 5 yeni ortak ZEOS çok kanallı sipariş karşılama hizmetine dahil oldu. Bu sayı toplamda 27’ye ulaştı.

GMH 3,3 Milyar Euro’ya Ulaştı

Zalando’nun brüt mal hacmi (GMH) bu yılın ilk çeyreğinde %1,3 artarak 3,3 milyar Euro’ya ulaştı. Şirketin düzeltilmiş FAVÖK’ündeki önemli artışın arkasında ise daha düşük yerine getirme maliyetleri ve daha verimli stok yönetimi yatıyor. Bu da gelişmiş bir brüt kar marjına yol açtı.

Zalando ilk çeyrekte 8,9 milyon Euro net zarar açıkladı.

FAVÖK’ü artmasına rağmen, Zalando halen net zararla faaliyet gösteriyor. Şirketin ilk çeyrekteki net zararı 8,9 milyon Euro oldu. Bu, geçen yılın aynı dönemindeki 38,5 milyon Euroluk net zararla karşılaştırıldığında önemli bir iyileşme.

Daha Az Aktif Müşteri

Şirketin cirosundaki düşüş, aktif müşteri sayısındaki azalmadan kaynaklanıyor gibi görünüyor. Son on iki ayda aktif müşteri sayısı 51,2 milyondan 49,5 milyona geriledi. Sipariş sayısı da 56,7 milyondan 55,2 milyona düşüş gösterdi. Ancak ortalama sepet tutarı 57,3 Euro’dan 60,4 Euro’ya yükseldi.

“Yeniden Büyüme Yolundayız”

Zalando CFO’su Dr. Sandra Dembeck, “Ekosistem stratejimizi yürütürken, ilk çeyrekte müşterilerimizden ve ortaklarımızdan aldığımız olumlu tepkiden heyecan duyuyoruz. Yeniden büyüme yolundayız” dedi. “B2C müşterileri, kaliteli ürün çeşitliliğimize, dijital araçlarımıza, sunduğumuz fırsatlara ve ilham verici içeriklerimize olan ilgilerini artırıyor. B2B müşterilerimiz de benzersiz tekliflerimiz için kaydoluyor. Her iki büyüme vektörümüz de güçlü ve sonuçlara katkıda bulunarak planlarımızın sağlamlığını ortaya koyuyor.”

2024 Yılı Beklentileri

Zalando, yılın geri kalanında GMH ve cirosunu %0 ila %5 arasında büyütmeyi hedefliyor. Şirket, kar marjını artırarak karlı büyümeye odaklanmak istiyor. Düzeltilmiş FAVÖK’ün ise yıl sonuna kadar 380 ile 450 milyon Euro arasında olmasını bekliyor.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu