E-İhracatE-TicaretPazaryerleri

Zalando’da Yönetim Değişikliği: Kurucu Ortak David Schneider, Co-CEO rolünden çekiliyor.

Avrupa'nın önde gelen online moda platformu Zalando, yönetim kurulunda değişikliğe gittiğini duyurdu. Bu değişiklikle birlikte şirket, Avrupa'nın lider moda ve yaşam tarzı online alışveriş platformu olma hedefini daha etkin bir şekilde gerçekleştirecek.

Avrupa’nın önde gelen online moda platformu Zalando, yönetim kurulunda değişikliğe gittiğini duyurdu. Bu değişiklikle birlikte şirket, Avrupa’nın lider moda ve yaşam tarzı online alışveriş platformu olma hedefini daha etkin bir şekilde gerçekleştirecek.

Zalando, büyümesini iki ana faktöre odaklıyor: B2C (Business-to-Consumer) ve B2B (Business-to-Business).

David Schneider’in Yeni Rolü

Zalando’nun kurucu ortaklarından David Schneider, bundan böyle hem B2C hem de B2B alanlarında Zalando’nun marka gücünü artıracak iş ortaklıkları oluşturmaya odaklanacak. Bu önemli büyüme planı için ortaklıkların kritik rolü nedeniyle Schneider, Yönetim Kurulu’nda yeni bir görev üstlenmeyi seçti.

Schneider konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Zalando’nun güçlü yönlerinden biri her zaman stratejisini uyarlamak ve güçlü liderlik ekibinin rollerini ve sorumluluklarını müşterilerin ve iş ortaklarının sürekli değişen ihtiyaçlarına en iyi şekilde hizmet edecek şekilde dönüştürmek olmuştur.”

2008 yılında Robert Gentz ile birlikte Zalando’yu kuran Schneider, şirketi Berlin’deki dairelerinden online olarak plaka satışı yapan küçük bir girişimden Avrupa’nın önde gelen e-ticaret şirketlerinden birine dönüştürdü. Bugün Zalando, 25 ülkede 50 milyon müşteriye hizmet veriyor.

Schneider, CEO görevini David Schröder’e devrediyor.

Zalando Yönetim Kurulu’nda Değişiklik: Görev Dağılımı B2C ve B2B Büyüme Stratejisini Destekliyor

David Schröder, yeni pozisyonunda işletmelerin hem Zalando web sitesinde hem de web sitesi dışında Avrupa genelinde online satış yapabilmelerini sağlayacak sistemi oluşturmaya odaklanacak. Ayrıca Zalando’nun yeteneklerini ve altyapısını geliştirmekle görevlendirildi.

Schröder, 2010 yılından beri Zalando’nun üst düzey yönetim ekibinde yer alıyor. 2022 yılına kadar CFO (Mali İşler Başkanı) olarak görev yaptı ve 2019 yılına kadar da Kullanıcı Deneyimi Kıdemli Başkan Yardımcılığı pozisyonunda bulundu.

Schneider, “2010 yılından bu yana Zalando’nun başarı hikayesinin ayrılmaz bir parçası olan David Schröder’in B2B büyüme vektörümüzü ölçeklendirmek için Co-CEO görevini üstlenecek olmasından dolayı heyecan duyuyoruz. Kişisel olarak, ortakların ihtiyaçlarına daha da fazla odaklanarak sektör genelindeki derin ortaklıklarımızı bir üst seviyeye taşımaktan heyecan duyuyorum.” diye ekliyor.

Diğer Yönetim Değişiklikleri ‘Ekosistem’ Stratejisini Destekliyor

Kurucu ortak Robert Gentz, Co-CEO olarak görevine devam edecek ve Zalando’yu kaliteli moda, yaşam tarzı ürünleri ve fikirleri için tercih edilen bir destinasyon haline getirmek amacıyla B2C büyüme vektörünü genişletmeye odaklanacak.

Zalando’ya güçlü bir temel sağlamak için İnsan Kaynakları Direktörü Astrid Arndt, Zalando’nun kurumsal işlevlerinin güçlü olduğundan emin olmaya odaklanacak.

Mali İşler Direktörü Dr. Sandra Dembeck ise Zalando’nun uzun vadeli büyümesine ve marj artışına stratejik yatırımlara odaklanacak.

Bu değişiklikler 1 Eylül 2024 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.

Zalando Yeniden Yapılandı: B2C ve B2B Odaklı Ekosistem Stratejisi

Zalando, moda ve yaşam tarzı online alışveriş dünyasında daha büyük bir pay almak ve müşterileriyle ortaklarıyla olan bağlarını güçlendirmek amacıyla yeni bir strateji belirledi.

B2C alanında Zalando, müşterilerine “kaliteli” ürünler sunarak öne çıktığını iddia ediyor. Kişiselleştirilmiş fikirler sunarak Spor ve Çocuk & Aile gibi alanlara da odaklanıyor.

B2B alanında ise şirket, lojistik altyapısını, yazılımı ve hizmetlerini diğer marka ve satıcıların online satışlarını desteklemek için açıyor. Bu hizmetler Zalando web sitesini kullansınlar veya kullanmasınlar fark etmiyor.

Zalando, B2B alanının önümüzdeki birkaç yıl içinde milyarlarca euro değerinde kendi başına büyük bir iş haline gelebileceğini düşünüyor. Bu stratejiyle Zalando, 2028 yılına kadar büyümeyi ve daha fazla gelir elde etmeyi hedefliyor.

Zalando Yönetim Kurulu Başkanı Kelly Bennett, “Zalando’nun kuruluşundan 15 yıl sonra, tüketicilerin ve ortakların yeni beklenti ve ihtiyaçları doğr⌔椀usu yeni ticari fırsatlar açılıyor.” diyor.

“Yönetim kurulu sorumluluklarındaki bu düzenleme, güçlü yönetici ekibinin ve 140’tan fazla ülkeden gelen Zalando’nun birinci sınıf ekiplerinin ekosistem stratejisini en etkili şekilde uygulamasına ve önlerindeki heyecan verici fırsatları değerlendirmelerine yardımcı olacak.”

Zalando Hakkında Kısa Bilgi

2008 yılında kurulan Zalando, moda ve yaşam tarzı e-ticareti için Avrupa genelinde “lider” bir ekosistem oluşturmayı hedeflediğini belirtiyor. 25 ülkede müşterileri, markaları ve ortakları bir araya getiriyor. Berlin’de bir ayakkabı mağazası olarak başlayan girişim, hızla Avrupa’nın moda ve yaşam tarzı online platformu haline geldi. Şirket şu anda 140 farklı ülkede 15.000’den fazla çalışana sahip.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu