E-Ticaret

Alibaba Hisseleri Kurucu Jack Ma’nın Hisse Satın Aldığı Haberiyle Yükseldi

New York Times’ın haberine göre, Çinli e-ticaret şirketi Alibaba’nın (BABA) tanınmış kurucu ortağı Jack Ma, teknoloji şirketinin hisselerini aktif olarak satın alıyor.

Ma’nın Alibaba’ya yaptığı yatırımın artması, şirkete yönelik tutumunda olası bir değişikliğe işaret ediyor. Daha önce Çinli düzenleyici otoritelerle yaşadığı anlaşmazlıklar, Ma’nın kamuoyu önüne çıkışlarını ve Alibaba ile olan ilişkisini azaltmasına neden olmuştu.

Ma, Alibaba’ya bağlı finansal teknoloji şirketi Ant Group’taki kontrol hissesinden bir önceki yıl vazgeçmiş olsa da, son zamanlarda şirketin yönetim kurulu başkanı Joe Tsai ile birlikte Alibaba hisseleri satın alıyor.

Geçtiğimiz aylarda Joe Tsai, özel yatırım kuruluşu Blue Pool Management aracılığıyla yılın son çeyreğinde Alibaba’nın ABD’de işlem gören hisselerine yaklaşık 151 milyon dolar yatırım yaptı.

Eş zamanlı olarak, 2019 yılında icra kurulu başkanlığı görevinden istifa eden Jack Ma, şirketin önemli miktarda hissesini elinde tutmaya devam ediyor ve aynı zaman diliminde Alibaba’nın Hong Kong’da işlem gören hisselerinden 50 milyon dolar değerinde satın aldığı bildiriliyor.

Piyasa açılmadan önce Alibaba’nın hisse fiyatı %5,6 oranında arttı. Hisseler yıl başından Pazartesi günü işlemlerin sona ermesine kadar %11,5 oranında düşmüş ve geçtiğimiz yıl %42,5 oranında değer kaybetmişti.

Piyasadaki iyimserlik, Bloomberg’in Çin hükümetinin zor durumdaki borsayı desteklemek için bir mali teşvik planı hazırladığına dair haberiyle daha da desteklendi.

Ma ve Tsai tarafından yatırılan miktarlar Alibaba’nın 171 milyar dolarlık piyasa değerine kıyasla küçük olsa da, bu önemli kişilerin katılımı önemli bir olay olarak değerlendiriliyor.

Cahit Cihat Yıldırım

Truf Media & Digital Kurucusu, Cool Card - Akıllı Dijital Kartvizit ve NFC Çözümleri, E-ticaret Marka Danışmanı, Kurumsal E-İhracat Eğitmeni,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu